Festiwal Kultury Żydowskiej. Kazimierz pełen koncertów i dyskusji

Szalom na Szerokiej fot. Paulina Kozieł
Od piątku 21 czerwca do niedzieli 30 czerwca potrwa 29. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Tym razem w programie znalazło się 125 wydarzeń, m.in. koncerty, wykłady, warsztaty czy zwiedzania, które odbędą się na Kazimierzu. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest „Ziemia”.Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Od samego początku jesteśmy skupieni na Festiwalu Kultury Żydowskiej jako na zmieniającym się, dynamicznym, kreatywnym, zaskakującym, pulsującym ciągle nowymi odkryciami, pomysłami życiu. Dlatego festiwal nie jest niczym innym jak hołdem złożonym cywilizacji żydowskiej i ludziom, którzy z tej cywilizacji, z tej ziemi pragną czerpać inspiracje do lepszego życia – mówi Janusz Makuch, dyrektor FKŻ.

Dodaje: – Ziemia jest przestrzenią dramatu ludzkiego, w której nieustannie przeplata się ze sobą życie i śmierć. Pomyśleliśmy, że popatrzymy na nią z szerszej perspektywy, opiszemy jej kondycję poprzez żydowską kulturę i ukażemy ją w aspekcie agrarnym, archeologicznym, historycznym, filozoficznym, religijnym – zaznacza.Centrum festiwalu

Centrum tegorocznej edycji festiwalu będzie specjalny namiot, postawiony nieopodal synagogi Wysokiej, na rogu ulic Wąskiej i Józefa.

– Będzie to miejsce wykładów, warsztatów i dyskusji. Powstanie w nim również strefa relaksu i ogródek, w którym będzie można odpocząć. Będzie tu też działał Cheder – mówi Paweł Kowalewicz, menadżer programowy FKŻ.

Festiwal Kultury Żydowskiej rozpocznie się w piątek (21 czerwca) o 21.00 koncertem brazylijskiego muzyka o żydowskich korzeniach Abrao. Następnie impreza otwarcia z namiotu przeniesie się na Barkę przy ul. Podgórskiej 16.

W rytmie hip-hopu

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy będzie można posłuchać też izraelskiego hip-hopu. Jak mówią organizatorzy, „to dość nowe zjawisko na izraelskiej scenie, a młode pokolenie Żydów wykorzystuje tę formę wypowiedzi do poruszenia zaangażowanych społecznie tematów”.

Hebrajskiego rapu będzie można posłuchać 27 czerwca w namiocie przy synagodze Wysokiej od 21.00 i podczas wydarzenia Hip Hop Night, które rozpocznie się w Alchemii dwie godziny później tego samego dnia.

Namiot spotkań

We wspomnianym namiocie będzie można się spotkać m.in. z rabinem Bozem Pashem, Yossim Klein Halevim, Danem Bahatem czy prof. Janem Grabowskim. Festiwalowe pasmo literackie będzie okazją do spotkań z Witem Szostakiem, Maciejem Zarembą-Bielawskim, Agatą Maksimowską czy prof. Deborah Lipstadt.

W programie również warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss i Sanne Moricke oraz śpiewu jidysz z Jeffem Warschauerem.

Wieczorami w namiocie zagrają Mała Orkiestra Dancingowa czy dj-e z telawiwskiego TEDERu. Druga z propozycji to już klasyk Festiwalu Kultury Żydowskiej. Dwa pokłady Barki wypełni psychodeliczny funk z Bliskiego Wschodu czy transowa muzyka Afryki i techno.

W programie znalazły się również V Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej na placu przed Starą Synagogą, Koncert Kantorów w synagodze Tempel, spotkanie z kuchnią Bliskiego Wschodu czy warsztaty śpiewu i czytania Tory.

Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa do 30 czerwca. W przededniu zakończenia (29 czerwca) odbędzie się tradycyjny Szalom na Szerokiej. Wstęp na koncert jest wolny. Początek o 18.00.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus