News LoveKraków.pl

Hałda ziemi po zakończeniu budowy ścieżki nad Rudawą. ZZM zapowiada sprzątanie

fot. Czytelnik

Jeden z naszych Czytelników zwraca uwagę na hałdę ziemi, która zalega przy hali Cracovii. Powstała ona przy okazji inwestycji ZZM nad Rudawą.

Prace przy budowie ścieżki nad Rudawą zakończyły się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Nowa trasa ciągnie się od ul. Kościuszki aż do Mydlnik. Inwestycja od początku budziła wiele emocji – część mieszkańców sprzeciwiała się inwestycji, argumentując to walorami przyrodniczymi łąk nad Rudawą, środowiska rowerowe zwracały uwagę przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa i standardy dotyczące np. szerokości takich ciągów.

Pytania padają także po zakończeniu prac. Mieszkaniec pyta, czy Zarząd Zieleni Miejskiej zapłacił wykonawcy całą kwotę pomimo wad. – Po inwestycji została ogromna hałda ziemi składowana przy hali 100-lecia Cracovii. Ponadto przy okazji składowania ziemi zniszczono trawnik na otaczającym terenie. Dziwne, że ZZM, który odpowiedzialny jest za zieleń w Krakowie, nie dopilnował wykonawcy żeby teren zniszczony został przywrócony do stanu sprzed dewastacji – komentuje Czytelnik.

Teren jest zbyt mokry

Urzędnicy uspokajają, że wygląd okolicy wróci do normy. Tłumaczą jednak, że potrzebny jest do tego dłuższy okres bez opadów. – Ziemia rzeczywiście pochodzi z naszego wykopu z końca roku. Od tamtej pory nie było nawet trzech-czterech dni suchych, które umożliwiłyby jej wywóz bez niszczenia trawnika, po którym trzeba ją przewieźć, oraz bez zabłocenia ul. Focha – tłumaczyła w ubiegłym tygodniu Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Wykonawca ma te prace wykonać do połowy kwietnia, zgodnie z uwagami odbioru. Potrzebnych jest zatem co najmniej kilka dni suchych, ponieważ nawet obecnie, nie tylko w tym rejonie, teren jest bardzo mokry, co ma związek z dużą ilością opadów. Po usunięciu ziemi teren zostanie odtworzony i zostanie posiana trawa, tak żeby na wiosnę mogła się szybko udarnić – zapowiada przedstawicielka miejskiej jednostki.

Oświetlenie osobno

Czytelnik zwraca też uwagę, że na odcinku od strony Salwatora zlikwidowano latarnie, które oświetlały ścieżkę na wałach i ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ogrodzenia szkoły. – Teraz ścieżka na wałach oświetlona jest oprawami wpuszczonymi w ziemię, a szeroki trakt jest całkowicie ciemny. Czy na etapie planowania inwestycji nie można było przewidzieć przeniesienia kilku słupów na poziom ciągu pieszo-rowerowego?

ZZM tłumaczy, że latarnie są przewidziane. – Oświetlenie przy ul. Kasztelańskiej zostanie wybudowane zamiennie za zdemontowane oświetlenie, które było wbudowane w wały. ZZM wykonywał projekt, realizatorem jest Zarząd Dróg Miasta Krakowa – informuje Aleksandra Mikolaszek.

Ten sezon będzie pierwszym, w którym wielu pieszych i rowerzystów będzie miało okazję wypróbować nową infrastrukturę. Okaże się, czy i w jakim stopniu wysuwane na etapie przygotowań i budowy uwagi potwierdzą się w praktyce.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec