Hanna Suchocka laureatką Nagrody im. Biskupa Tadeusza Pieronka

W piątek po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Biskupa Tadeusza Pieronka fot. mat.prasowe UPJP2/Marta Mastyło
Po raz pierwszy została przyznana Nagroda im. Biskupa Tadeusza Pieronka. Laureatką została Hanna Suchocka, była premier RP, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, mianowana przez papieża Franciszka członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

W Krakowie trwa XIX edycja międzynarodowej konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. W piątkowy wieczór w Sukiennicach wręczono po raz pierwszy Nagrodę im. Biskupa Tadeusza Pieronka.

„W prawdzie”

Wyróżnienie nosi nazwę „In Veritate”, z łac. „w prawdzie”. Honorowym przewodniczącym Kapituły został kard. Stanisław Dziwisz.

W  wygłoszonej laudacji metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślał, jak bardzo brakuje dziś głosu biskupa Pieronka – „odważnego, mocnego, zdystansowanego, a czasem dla wielu kontrowersyjnego.”

–  Przerzucał most między refleksją pastoralną i eklezjalną, a polityką i sprawami społecznymi. Dziś widać, jak tego dialogu potrzebujemy. Statuetka, to z jednej strony wyobrażenie wawelskiego wzgórza, gdzie biskup Pieronek odprawiał codziennie mszę św., z drugiej gwiazdki zapożyczone z flagi europejskiej i słowa „In veritate”, bo z tego zrodziło się zaangażowanie biskupa w życie publiczne – mówił Nycz. –  Biskup Pieronek Hannę Suchocką nie tylko cenił, ale uważał za autorytet w wymiarze politycznym, jak i moralnym.

„Trzeba to kontynuować”

Hanna Suchocka zaznaczyła, że nagrodę przyjmuje z dużą radością. Przypominała pierwsze spotkanie z biskupem Pieronkiem, jeszcze w Sejmie Okrągłego Stołu pod koniec 1989 roku, gdy przymierzano się do nowej konstytucji.

Podczas przemówienia wspominała o przeczuciach biskupa, że w nowych polskich warunkach nastąpi zderzenie tradycyjnego myślenia o chrześcijaństwie z nowym otwarciem na Europę - i że może dojść do zderzenia wartości, w których możemy się pogubić.  Tak właśnie narodził się pomysł organizowania konferencji w Krakowie, która po raz pierwszy odbyła się w 2001 roku.

–  Ta nagroda daje mi siłę, że warto i trzeba to kontynuować – powiedziała Hanna Suchocka.