Jak broniono Krakowa? W czwartek spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”

Defilada wojskowa przed Barbakanem, 1935 r. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przed nami kolejna odsłona cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy. Tematem spotkania będzie obrona miast od II wojny światowej do chwili obecnej na przykładzie Krakowa i jego północnych rubieży.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają już w najbliższy czwartek 9 listopada do oddziału Muzeum Krakowa przy ul. Pomorskiej 2. Kolejnej narracji o lokalnej historii, dziedzictwie i teraźniejszości przyświecać będzie temat obrony Krakowa.

Od II wojny światowej po współczesność

Krakowa broniono od północy, choć niestety nie zawsze rękoma polskich żołnierzy. Sztukę prowadzenia wojny udoskonala każdy konflikt, jednakże utrzymanie miast jako dogodnego punktu oporu i logistyki do dziś pozostaje podstawą prowadzenia działań defensywnych.

– Opowiemy, jak Niemcy usiłowali przygotować ówczesny „Krakau” do obrony przed Sowietami, angażując w to lokalnych mieszkańców. Grzegorz Jeżowski podzieli się wynikami swoich badań, które obalają mit marszałka Koniewa związany z „manewrem, który ocalił Kraków” – zapowiada Łukasz Mańczyk, radny dzielnicy Krowodrza i pomysłodawca wydarzenia.

Drugi gość spotkania, generał Mieczysław Bieniek, przeniesie uczestników do czasów współczesnych. Opowie m.in. o ewolucji pola walki od ostatniej obrony Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem realiów wojny XXI wieku.

Wydarzenie odbędzie się 9 listopada (czwartek) o godz. 18.00 w oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są Rada Dzielnicy V Krowodrza i oddział Ulica Pomorska Muzeum Krakowa.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy.