Jakich błędów unikać przy murowaniu ścian?

Technologia murowania ścian domu jest znana od lat i wydawać by się mogło, że znając jej tajniki, trudno popełnić jakiekolwiek błędy. Okazuje się jednak, że na wielu budowach można znaleźć niedociągnięcia, których można było uniknąć w trakcie stawiania murów, a które skutkują pękaniem ścian lub osłabieniem ich parametrów cieplnych. Jakie są najczęstsze błędy przy murowaniu ścian?

Niedokładnie ułożona pierwsza warstwa muru

Pierwsza warstwa muru determinuje prawidłowość wykonania całej przegrody. Przy układaniu pierwszych elementów murowych powinno się zatem zachować szczególną uwagę, dokładnie sprawdzając ich poziom. Istotne jest również podłoże, na którym układa się materiał murowy pierwszej warstwy. Podstawa musi być w miarę możliwości wypoziomowana, równa i stabilna. Pierwszą warstwę nawet w przypadku murowania na cienką spoinę muruje się na tradycyjną zaprawę cementową o grubości 2‒3 cm, która ma za zadanie dodatkowe wyrównanie powierzchni. Zgodnie z: https://budogram.pl/9-waznych-zasad-murowania-scian-jak-dobrze-murowac-sciany-domu/ cienkie spoiny nie powinny służyć do poziomowania muru.

Niewłaściwe lub brak przewiązania w murze

Poszczególne elementy murowe należy układać na zakład, co zabezpiecza ścianę przed pękaniem jej konstrukcji oraz wykończenia w postaci tynku. Przewiązanie w murze polega na układaniu pustaków lub bloczków z przesunięciem w kolejnych warstwach muru, którego wartość jest uzależniona od wysokości elementów murowych. Dla elementów, których wysokość nie przekracza 25 cm, przesunięcie nie powinno być mniejsze niż 0,4 jego wysokości lub 4 cm. Natomiast dla elementów o wysokości przekraczającej 25 cm przesunięcie powinno wynieść co najmniej 0,2 jego wysokości lub 10 cm. Należy przy tym uznać za właściwą wartość wyższą.

Nieprawidłowe wykonanie spoin w murze

Elementy murowe powinny być połączone zaprawą we właściwy sposób w spoinach poziomych, a w niektórych przypadkach również na stykach pionowych. Przy wypełnianiu spoin należy zadbać nie tylko o dokładność rozprowadzenia zaprawy, ale również o miejsca, w których zaprawa koniecznie musi się pojawić. Błędem będzie brak wypełnienia spoin pionowych podczas murowania elementów, które nie mają profilowania. Charakterystyczne profilowanie na pióro i wpust, którymi charakteryzują się niektóre materiały budowlane, umożliwia murowanie bez wypełniania spoin pionowych, jednak jeśli te elementy należy dociąć, to zaprawa w spoinie bocznej musi się pojawić. Istotną kwestią jest również grubość zaprawy ‒ w przypadku zaprawy tradycyjnej wynosi ona mniej więcej 0,6‒1,5 cm, a cienkiej spoiny około 0,1‒0,3 cm.

Brak wzmocnień muru ‒ wieńce i nadproża

Istotnymi elementami muru poza pustakami, bloczkami lub innymi elementami służącymi do murowania ścian są również materiały, które służą do zwiększenia wytrzymałości i stateczności muru. Formą takiego wzmocnienia są wieńce i nadproża, których ich brak może skutkować obniżeniem parametrów wytrzymałościowych muru. Wieńce to wykonane z żelbetu spinające konstrukcję elementy umieszczone na szczycie ścian nośnych. Natomiast nadproża powinny zostać wykonane nad montowanymi w murze oknami i drzwiami i podobnie jak wieńce, są wykonane ze zbrojonego betonu lub połączenia mieszanki betonowej z innymi rodzajami materiałów budowlanych.

 

News will be here