Jest nowy pełnomocnik prezydenta ds. kultury. To dziennikarz muzyczny

fot. arch. prywatne

Zakończył się konkurs na pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury. Stanowisko obejmie Paweł Szczepanik, obecny kierownik muzyczny Radia Kraków Kultura oraz dyrektor muzycznego festiwalu.

Paweł Szczepanik jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej, dziennikarzem muzycznym specjalizującym się w muzyce wieków XVI–XVIII, a także menedżerem kultury. Obecnie jest kierownikiem muzycznym Radia Kraków Kultura, z którym jest związany od 2017 roku, a także dyrektorem artystycznym i organizacyjnym wydarzenia muzycznego Kromer Festival Biecz.

Swoją kulturalną ścieżkę rozpoczął w 2004 roku na poddaszu Dworku Białoprądnickiego, w tamtejszym internetowym RadiuART, gdzie opiekował się kanałem awangardowo-jazzowym, był też związany z akademickim radiem społecznym Radiofonia. W latach 2012–2019 był związany z krakowskimi instytucjami kultury – Capellą Cracoviensis, w której odpowiadał za komunikację działań artystycznych zespołu oraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, gdzie opiekował się projektami muzycznymi oraz współtworzył program festiwalu Misteria Paschalia, we współpracy z dyrektorami-rezydentami edycji 2017–2020. Był sekretarzem Fundacji Orkiestra Historyczna i menedżerem zespołu, pełnił także funkcję w zarządzie Stowarzyszenia i Fundacji Radiofonia.

Konkurs i zadania

Konkurs na stanowisko pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury został ogłoszony w sierpniu. Swoją kandydaturę zgłosiło 20 osób, do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 7 kandydatek i kandydatów. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 4 października.

Do zadań pełnomocnika prezydenta ds. kultury należy m.in. kreowanie założeń funkcjonowania i rozwoju poszczególnych obszarów kultury w mieście, programowanie i wdrażanie miejskiej polityki w tym zakresie, inicjowanie przedsięwzięć, wykorzystujących potencjał sektorów: kultury, kreatywnego i dziedzictwa kulturowego.

Pełnomocnik reprezentuje prezydenta miasta podczas wydarzeń i przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, współpracuje z instytucjami, administracją rządową, samorządową, parlamentarzystami i środowiskami branżowymi, jest zaangażowany w monitorowanie realizacji i ewaluacji Programu rozwoju kultury w Krakowie. Jego rolą są również działania z obszaru edukacji kulturalnej, zarządzania i opieki nad dziedzictwem kulturowym Krakowa, a także rozwój krajowej i międzynarodowej, także międzysektorowej, współpracy w zakresie kultury i dziedzictwa.