Jubiler – najlepszy przyjaciel kobiety

Jak śpiewa ikona kina - "Diamonds are a girl's best friend". Oznacza to, że osoba która je szlifuje też jest najlepszym przyjacielem kobiety. Mowa oczywiście o jubilerze, który jak nikt inny na świecie, wie jak zdobyć kobiece serce. Profesja jubilera nie jest łatwą dziedziną, w każdym zawodzie należy się nieustannie szkolić. W poniższym artykule poznasz tajniki fachu jubilerskiego, które przybliży nam jeden z najlepszych krakowskich rzemieślników, Robert Siudek.

Nie każdy może zostać jubilerem – rzemieślnikiem i artystą w jednym. Zawód ten wymaga niezwykłej kreatywności, precyzji, umiejętności manualnych. Złotnik musi mieć wysublimowany gust, doskonały wzrok oraz wyczucie, które pozwoli na precyzyjne wykonywanie biżuterii. Oprócz tego powinien cechować się nieprzeciętną wyobraźnią, zręcznością, cierpliwością, sumiennością, dokładnością i punktualnością w wykonywaniu zleceń. Jeśli rzemieślnik prowadzi swój własny zakład jubilerski, to ważne, aby potrafił on zorganizować sobie czas między tworzeniem projektów a profesjonalną obsługą klienta.

Siudek Jewellery – wyjątkowa pracownia jubilerska w sercu Krakowa

Siudek Jewellery to zakład, który oferuje biżuterię w najelegantszym wydaniu. Pan Robert Siudek jest mistrzem w swoim fachu. Praca jest jego pasją i wykonuje ją z wielkim natchnieniem i dbałością o najmniejsze detale. Inspiracją do jego projektów są XIX-wieczne kolie i markizy, wykonywane przez złotników z Wiednia i Petersburga. Liczy się jakość, nie ilość – dzięki temu biżuteria pana Siudka jest niepowtarzalna i oryginalna. Zachęcamy do obejrzenia jubilerskich prac Pana Roberta na stronie: siudek.com.pl.


Film obrazuje pracę Pana Roberta Siudka. Zobacz, w jak fascynujący sposób powstaje biżuteria – wytworzona w największym skupieniu, dopracowana w najmniejszym szczególe.

Wywiad z krakowskim jubilerem, Robertem Siudkiem:

Dlaczego wybrał Pan jubilerstwo?

Właściwie złotnictwo, a w tym jubilerstwo. Fascynuje mnie w nim to, że daje ono nieprawdopodobnie szeroki wachlarz wykonywanych prac przy użyciu wielu technik, których opanowanie zajmuje sporo czasu. Niektóre z nich opanowałem, np. jubilerstwo, grawerowanie  ręczne, kucie, repusowanie, cyzelowanie, itp. Innych ciągle się uczę, np. emalierstwa oraz giloszowania. Co dalej? Chcę i będę wykonywać koperty zegarkowe, a w marzeniach własne zegarki.

Ma Pan swojego mistrza, który rozbudził w Panu zamiłowanie do tworzenia biżuterii? Skąd Pan czerpie inspiracje?

Oczywiście, że mam. Jest to człowiek, któremu wiele zawdzięczam i uważam go za najbardziej wszechstronnego mistrza złotniczego w Krakowie. Absolutnie czołówka w Polsce - Wiesław Wilk, bo o nim mówię, dla mnie Pan Wiesiu. Człowiek skromny i wielki, wspaniały fachowiec, który dał mi wiele cennych wskazówek, kiedy uczyłem się złotnictwa. Wielki szacun Panie Wiesiu.

Które kamienie najchętniej Pan wykorzystuje do swoich projektów?

Bardzo podobają mi się szmaragdy, szczególnie te kolumbijskie, chociaż pakistańskie czy zambijskie również bywają piękne i fascynujące. Urzekające są rubiny, a najpiękniejsze te z doliny Mogok w Birmie. Za wyjątkowe uważam, demantoidy i tsavoryty (grupa zielonych granatów). Niestety szczególnie te pierwsze są bardzo rzadkie i piekielnie drogie. Wyjątkowe są też czarne opale. W naszej pracowni najczęściej wykonujemy biżuterię z diamentami (pierścionki zaręczynowe) oraz ze szmaragdami, rubinami, szafirami oraz z ich kombinacjami.

Które materiały najtrudniej obrobić?

W moim odczuciu materiałem takim jest platyna, która poprzez swoje właściwości przysparza złotnikowi odrobinę trudności technologicznych. W zamian za to daje wręcz nieograniczone możliwości wykonywania zwiewnej, a zarazem bardzo wyrafinowanej biżuterii.

W kontakcie z klientem, ma Pan wizję, jaka biżuteria idealnie do niego pasuje?

Przy indywidualnych zamówieniach dotyczących wyszukanego wzornictwa najważniejsza jest rozmowa z klientem. Zbieram w ten sposób informacje na temat upodobań klienta, np. czy woli formy kwadratowe czy okręgi, jakie style historyczne mu się podobają, czy lubi ciepłe czy zimne barwy materiałów i kamieni. Na podstawie tak zebranych informacji od klienta, czyli tak zwanych wskazówek staram się przedstawić propozycje biżuterii, którą mógłbym wykonać stricte dla niego.

Wywiad przeprowadziła Maria Aleksandra Bieś

 

W artykule wykorzystano fotografie ze stron siudek.com.pl oraz roren.pl przedstawiające wyroby jubilerskie Pana Roberta Siudka