Ogródki działkowe przeżywają renesans. Ale trochę kosztują. Gdzie jest najdrożej?

Ogródki działkowe w rejonie ul. Roi fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
40 tys. zł: taki jest średni koszt nabycia prawa do użytkowania działki ROD. Drogo jest m.in. w Krakowie.
Nieustannie rośnie popularność ogródków działkowych. Jednocześnie w górę idą ich ceny. Jak wskazują dane Otodom i OLX, w marcu tego roku średni koszt nabycia prawa do użytkowania działki ROD wyniósł niemal 40 tys. zł, czyli blisko o 30 proc. więcej niż jeszcze trzy lata temu. „Jednak w najdroższych lokalizacjach takich jak Poznań czy Kraków mediana cen przekracza 70 tys. zł” – czytamy w najnowszym raporcie. Dobra wiadomość dla miłośników odpoczynku w ogródkach działkowych jest taka, że tegoroczna oferta jest o 8 proc. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Otodom i OLX zwracają uwagę, że przez lata Rodzinne Ogródki Działkowe były kojarzone głównie z hobby emerytów. Dziś przeżywają prawdziwy renesans. „W czasach, gdy miejskie tempo życia i ograniczony dostęp do zieleni stają się coraz bardziej odczuwalne, wielu mieszkańców Polski marzy o własnym skrawku natury, nawet jeśli ma on zaledwie kilkaset metrów. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła ten trend, a potrzeba wypoczynku na świeżym powietrzu, uprawy warzyw czy weekendowej ucieczki z miasta sprawiła, że działki ROD zyskały status dobra pożądanego– napisano w raporcie.

Według danych Polskiego Związku Działkowców (PZD) w Polsce działa obecnie ok. 4,6 tys. Rodzinnych Ogrodów Działkowych, skupiających ponad 900 tys. działek, z których korzysta nawet 4 mln osób. Największy przyrost ROD-ów rok do roku odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (+25 proc.), łódzkim (18 proc.) oraz mazowieckim (15 proc.).

Na przeciwnym biegunie z największymi spadkami, sięgającymi 9 proc. i 7 proc., znalazły się kolejno Podkarpacie oraz województwo lubuskie. Obecnie największy wybór, przekraczający 700 ogłoszeń, mają do wyboru mieszkańcy Śląska i Wielkopolski. Najmniejszy: zainteresowani z Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego, gdzie liczba dostępnych działek ROD nie przekraczała 100.

– Choć działki ROD nie są klasyczną formą lokaty kapitału, ich wartość może rosnąć, a prawo do użytkowania przy sprzyjających warunkach rynkowych być korzystnie odsprzedane. Ograniczona dostępność, atrakcyjne położenie i relatywnie niskie koszty utrzymania sprawiają, że ROD-y zyskują na znaczeniu. Przede wszystkim jednak pozostają przestrzenią o dużej wartości osobistej. Dla wielu osób w sezonie wiosenno-letnim są cenną alternatywą dla miejskiego zgiełku i miejscem codziennego odpoczynku – przekonuje Milena Chełchowska, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom.