Kamienice, kościoły, forty. 5 mln na krakowskie zabytki

Rynek Podgórski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto chce przeznaczyć 5 mln zł na krakowskie zabytki. Chodzi o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych przy obiektach, które nie stanowią wyłącznej własności miasta.

Chodzi o 31 obiektów zabytkowych, w tym 24 wpisane do rejestru zabytków i 7 znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

O tym, które zabytki będą mogły otrzymać dofinansowanie z budżetu miasta, decydowała specjalna komisja.

Kryteria obejmowały stan zachowania zabytku, jego rangę zabytkowo-artystyczną, dostępność dla ogółu społeczności lokalnej i rolę w kształtowaniu przestrzeni publicznej, promowanie kultury i historii Krakowa, jak i fakt kontynuowania prac lub robót przy obiekcie i wysokość zaangażowanych środków własnych.

Głosowanie w sprawie projektu uchwały prezydenta Krakowa odbędzie się podczas najbliższej sesji rady miasta.

Kamienice, kościoły, forty

W przypadku 8 obiektów, planowane na 2022 rok prace stanowią kontynuację dotowanych w ubiegłym roku działań.

Na liście znalazły się m.in. kościół pw. św. Józefa w Podgórzu przy ul. Zamoyskiego 2, kamienica przy ul. Krupniczej 12, kamienica przy ul. Siennej 5, Fort 51 ½ Swoszowice, synagoga Izaaka przy ul. Jakuba 21, bazylikę pw. św. Franciszka z Asyżu, kościół pw. św. Michała Archanioła w Klasztorze OO. Paulinów Na Skałce i kościół pw. św. Piotra i Pawła w Opactwie Tynieckim.

Poza kontynuowanymi pracami, wsparcie finansowe od miasta zyskają prace planowane w 2022 roku przy 21 obiektach zabytkowych.

To m.in. kamienica przy ul. Szpitalnej 17, kamienica przy ul. św. Tomasza 17, kamienica przy ul. św. Jana 12, kamienica przy ul. Smoleńsk 26, kamienica przy ul. Szerokiej 29, willa przy ul. Anczyca 7 i ul. Gontyna 10, budynek przy ul. Lubicz 12 i przy os. Młodości 7, a także Forcie 49 ¼ Grębałów i Zespole klasztornym Sióstr Norbertanek na Salwatorze.

Oprócz tego, w projekcie uchwały widnieje propozycja udzielenia dotacji na wykonanie projektów remontu budowlano-konserwatorskiego kaplicy pw. św. Bartłomieja na os. Podwawelskim, jak i kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej w Krzesławicach.