Kamienice stoją w miejscu? Rzeszów bada osiem spraw

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prokuratura Krajowa wciąż bada kilkadziesiąt spraw związanych z podejrzeniami dotyczącymi przejmowania kamienic. Kilka adresów jest sprawdzanych przez rzeszowskich śledczych.

Dwa lata temu zostało wydane zarządzenie w sprawie przeprowadzenia lustracji spraw z lat 2005–2016 dotyczących przestępstw związanych z przejęciami krakowskich kamienic. W czerwcu 2017 roku, jak przypomina poseł Grzegorz Lipiec, zostało sporządzone sprawozdanie, po czym powołano specjalny zespół, który miał wyjaśnić potencjalne nieprawidłowości.

Polityk postanowił zapytać, co od tego czasu udało się zrobić specgrupie. Mimo że od czasu do czasu media zajmują się tą sprawą, pytając o postępy prac, często opierając się na źródłach z prokuratury, Grzegorz Lipiec chciał odpowiedzi od zwierzchnika polskich śledczych.

Jednak wszyscy, którzy liczą na konkrety, rozczarują się. Prokurator Bogdan Święczkowski nie zdradza przełomowych informacji w tej sprawie.

– W Prokuraturze Regionalnej w Krakowie w ramach zespołu prowadzono piętnaście postępowań. Po badaniu akt w Departamencie do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej osiem śledztw zostało przekazanych do dalszego prowadzenia Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie – stwierdza Święczkowski.

– Sprawy krakowskich kamienic dotyczą nieruchomości znajdujących się na ulicach: Wawrzyńca 16, Józefa 12, Kopernika 10, Łobzowskiej 6, Zyblikiewicza 14, Wygranej 2, Kordeckiego 5 i Starowiślnej 43 – wylicza Mariusz Chudzik, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Na razie prokuratura twierdzi, że na tym etapie śledztwa nie można przewidywać, jak się zakończy. Nie są więc sformowane zarzuty w stosunku do konkretnych osób lub instytucji. Śledczy przyznają, że korzystają z zagranicznej pomocy prawnej.

Szef PK dodaje, że w krakowskich prokuraturach prowadzone jest 55 postępowań. I na tym informacje się kończą. Prokuratura nie chce bowiem podać żadnych szczegółów, w tym personaliów osób występujących w tych sprawach, być może potencjalnych podejrzanych. Tłumaczy to dobrem toczących się śledztw. Jak udało nam się dowiedzieć, miasto również nie zostało poinformowane o żadnych nowych sprawach toczących się w prokuraturze czy też aktach oskarżenia, które miałyby wpłynąć do sądów.

comments powered by Disqus