Kard. Stanisław Dziwisz z nagrodą absolwentów krakowskiej uczelni. „Decyzja jednogłośna”

fot. Krzysztof Kalinowski

Kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości 15-lecia podniesienia Papieskiej Akademii Teologicznej do rangi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, otrzymał od Stowarzyszania Absolwentów i Przyjaciół UPJPII nagrodę.

Ideą nagrody jest uhonorowanie najwybitniejszych osobowości uniwersytetu. To pierwsza w historii Stowarzyszenia przyznana nagroda.

Dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin, prezes Stowarzyszenia, jednogłośną decyzję kapituły argumentowała tym, że kard. Dziwisz jest postacią „ze wszech miar związana z życiem akademickim, społecznym i kulturalnym Alma Mater”.

Dzieło kard. Dziwisza

Nagroda Amicus Universitatis, jak podkreśliła dr hab. Cymanow-Sosin, została wręczona w szczególnym miejscu, które jest już nie tylko symbolem, ale staje się namacalnym dowodem tego, że poszukiwanie prawdy jako zdanie człowieka wiary i nauki, odnalazło wreszcie swoje miejsce realizacji. – Kampus Jana Pawła II od samego początku jest dziełem, które w swoim sercu nosi kard. Stanisław Dziwisz – przyjaciel uniwersytetu i osoba, która jest blisko naszych spraw – mówiła prezes SAiP UPJPII.

– Zdaję sobie sprawę, że to odznaczenie ma związek z moją służbą w kościele krakowskim oraz w Stolicy Apostolskiej. Tę służbę przez niemal 40 lat pełniłem u boku kard. Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II. Spotkał mnie wielki przywilej życia i pracy w najbliższym kręgu tego Giganta Wiary – dziękował za uhonorowanie były metropolita krakowski.

Duchowny przypominał, że to kard. Karolowi Wojtyle zależało na utrzymaniu obecności wyższej uczelni katolickiej w Krakowie po usunięciu przez władze komunistyczne wydziału teologicznego ze struktury Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kardynał Dziwisz korzystając z okazji pogratulował władzom uczelni, „wszechstronnego i bardzo dynamicznego rozwoju uniwersytetu.”

Po uroczystym śpiewie „Gaude Mater Polnia” tytuł honoris causa Uniwersytetu Papieskiego otrzymał ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, ksiądz z archidiecezji katowickiej, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych, na co dzień wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

Przy ul. Bobrzyńskiego, pomiędzy biblioteką a kościołem, trwa budowa Kampusu Jana Pawła II – nowego obiektu dydaktycznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.