Kolejne zmodernizowane ulice oddane do użytku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończyło się frezowanie i układanie nowej nawierzchni na ulicy Fatimskiej. Mieszkańcy mogą już korzystać ze świeżo wyremontowanej ulicy Sołtysowskiej. To nie koniec modernizacji dróg w tej części Krakowa.

Przebudowa dofinansowana z budżetu państw

Prace na ulicy Fatimskiej zaczęły się w zeszłym roku, ale efekty mieszkańcy mogą dopiero odczuć dziś. To dlatego, że najpierw drogowcy musieli opracować dokumentację projektową oraz ogłosić zamówienie publiczne. Dopiero po przejściu tych najbardziej czasochłonnych etapów mogą się rozpocząć zasadnicze prace budowlane.

W przypadku ulicy Fatimskiej nie tylko została zerwana stara nawierzchnia, ale pracownicy wykonawcy musieli zająć się przeniesieniem podziemnego uzbrojenia na długości ok. 300 metrów.

Ułożenie nowej warstwy ścieralnej to nie koniec robót. Zależnie od warunków atmosferycznych do pracy muszą przystąpić drogowcy odpowiedzialni za wymalowanie oznakowania poziomego.

Inwestycja została dofinansowana w wysokości prawie 2,3 mln złotych ze środków budżetu państwa w ramach rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Poprawa na ul. Sołtysowskiej i Centralnej

Z tego samego dofinansowania (2 mln złotych) zarząd dróg mógł współfinansować modernizację ulicy Sołtysowskiej od nowo wybudowanego ronda przy ul. Centralnej do skrzyżowania z ul. Podbipięty. – Układanie nowej nawierzchni odbywało się nocami, aby zminimalizować utrudnienia. Pozostałe prace, jak wymiana krawężników toczyły się w ciągu dnia, co powodowało jedynie lokalne zawężenia – przypomina Piotr Trzepak, zastępca dyrektora ds. dróg w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

To nie jedyne zadanie w tych okolicach, które w zdecydowany sposób poprawiło komfort poruszania się po ulicach. W środę po południu otwarte zostało rondo na skrzyżowaniu ulic Sołtysowskiej i Centralnej. Zadanie było finansowane przez dewelopera w ramach specjalnej procedury przewidzianej w ustawie o drogach publicznych. Od soboty (3 września) na swoje stałe trasy wrócą tu linie autobusowe nr 103, 113 oraz 413.