Koncerty, spektakle, kino. Moc wydarzeń nad zalewem Nowohuckim

Bulwar(t) Sztuki nad zalewem Nowohuckim fot. mat.prasowe Teatru Łaźnia Nowa
Koncerty, spektakle, kino, zajęcia sportowe i szczypta improwizacji. Już w sobotę rozpoczyna się kolejna edycja Bulwar(t)u Sztuki.

W wakacje zalew Nowohucki będzie miał niezwykłą moc przyciągania – i to do 1 września. W programie znalazło się ponad 150 wydarzeń. Tak w wielkim skrócie zapowiada się czwarta edycja Bulwar(t)u Sztuki.

– Wydarzenie przybierało różne formy, pierwsze dwie edycje były nieco skromniejsze, ale później rozpoczęliśmy realizację dużego programu. I chociaż wszystko miesza się w tym wakacyjnym tyglu, jest podporządkowane higienie myślenia – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa, który organizuje wydarzenie.

Moc kobiet

W tym roku Bulwar(t) upłynie pod znakiem dwóch rocznic: 70-lecia Nowej Huty i 15-lecia Łaźni Nowej.

– Jednym z głównych wątków będą kobiety. Chcemy podkreślić ich rolę w budowaniu Nowej Huty, przybliżyć ich życie i marzenia, które towarzyszyły im w pierwszych momentach życia w tym miejscu – dodaje Małgorzata Szydłowska, zastępca dyrektora.

W ramach Święta Wandy mocy kobiet będzie można doświadczyć m.in. słuchając koncertu Joanny Słowińskiej, Oli Bilińskiej i Babadag czy podczas czytania performatywnego opowiadań Renaty Radłowskiej w ramach Nowohuckiej Telenoweli.

Nie można również ominąć teatralnej Sceny Nocy Letniej. W tym roku zobaczymy m.in. przedstawienie „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” Studia Teatrogalerii czy „Radium Girl” Teatru Papahema.

W tym roku oprócz sceny dla dorosłych zaplanowano również spektakle dla dzieci.

– Zawitają do nas Teatr Figurki, Uszyty i Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi. Teatry formy i lalkowe zaproszą najmłodszych w magiczny świat, odkryją przed nimi sekrety i kulisy sztuki lalkarskiej. Po każdym spektaklu zaplanowano spotkanie z artystami – zdradza Martyna Paliś z Teatru Łaźnia Nowa.

Klasyka

Jednym z ważnych punktów tego programu są również koncerty Capelli Cracoviensis. To będzie prawdziwa muzyczna uczta i to w dodatku trwająca do 1 września. W towarzystwie wyśmienitej muzyki będzie można spędzić każde niedzielne popołudnie.

– Flagowy projekt współpracy z Bulwar(t)em Sztuki to seria klasycznych koncertów. Chcemy zwrócić uwagę na serię prezentującą muzyczne arcydzieła z różnych epok. Po to, aby kultywować to, co ważne w artystycznym dziedzictwie Europy – tłumaczy Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis.

W programie m.in. Piknik Romantyczny, Terra Incognita, kompozycje Ludwiga van Beethovena czy Franza Schuberta.

Ale kino!

Jeśli Bulwar(t) to i kino. W programie Wakacyjna Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego (w każdy czwartek o 20.30), podczas której w plenerze zobaczymy filmy takie jak m.in. „Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Najlepszy”, „Nina” czy „Wieża, jasny dzień”. W ramach cyklu „Prawdziwe historie” (w każdą niedzielę o 20.30) nad zalewem zostaną wyświetlone m.in. „Florida Project”, „Lewiatan” czy „Green Book”.

Tańce, sport i warsztaty

Nad zalewem Nowohuckim nie zabraknie również potańcówek, które będą się odbywały w każdy piątek od godziny 18.00. Chałupy, welcome to!, złote lata 70. i 80., disco latino czy nowohucka prywatka? Każdy znajdzie coś dla siebie.

W czwartki będą się odbywały warsztaty w ramach „Sąsiedzkiego śpiewania”, podczas których każdy będzie mógł pośpiewać znane piosenki.

W programie znalazły się też warsztaty rodzinne, improwizacyjne, ceramiczne, szycia, monotypii czy robienia kosmetyków. Nie zabraknie zajęć na świeżym powietrzu – joga, tai chi i pilates czekają.

Wejście na wydarzenia jest darmowe. Udział w warsztatach wymaga wcześniejszych zapisów i zgłoszenia pod adresem bulwart@laznianowa.pl od 25 czerwca na zajęcia lipcowe i od 25 lipca na zajęcia sierpniowe.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus