KRAKERS w nowej formule. Wystawy, streamingi i webinaria

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę rusza tygodniowe święto sztuki współczesnej. Tym razem Cracow Art Week, czyli KRAKERS, częściowo odbędzie się w sferze online.

Sztuka pojęcie otwarte. To właśnie pod tym hasłem odbędzie się nadchodząca edycja KRAKERS, która z powodu trwającej pandemii musiała przybrać nową formę.

W programie m.in. wystawy, spotkania z artystami i kolekcjonerami sztuki, warsztaty, panele dyskusyjne i performanse. Część z nich odbędzie się online – organizatorzy zapowiadają, że tu tradycyjne wystawy i spotkania zostaną zastąpione stremingami i webinariami.

Nie wiosna, a jesień

Do tej pory wielkie zwiedzanie krakowskich galerii odbywało się wiosną. Organizatorzy starali się jednak, by mimo trudności i w tym roku widzowie mogli odkrywać artystyczne środowisko w Krakowie. I tak, wyjątkowo KRAKERS odbędzie się w jesiennym terminie. Wydarzenie rusza już w najbliższy poniedziałek i potrwa do 25 października.

– Nikt nie spodziewał się, że obecna w naszym życiu epidemia istotnie i długofalowo wpłynie na nasze funkcjonowanie. Plany i programy, tak jak w przypadku wielu różnych projektów, musiały ewoluować i znaleźć nową formę – zaznacza Adam Rzeszutko z Cracow Art Week.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Udział w wydarzeniu w sekcjach Miasto i Laboratorium obok galerii prywatnych wezmą udział również fundacje, stowarzyszenia, instytucje publiczne, nieformalne grupy i inicjatywy.

– W trakcie trwania projektu w przestrzeniach współpracujących z nami podmiotów organizowane są wystawy przygotowane specjalnie na czas trwania wydarzenia. W tym roku, ze względu na bezpieczeństwo organizatorów i odwiedzających, zamiast rozpisanego schematu otwarć i wernisaży, oferujemy stałe godziny dostępności galerii – wyjaśnia Rzeszutko.

Wspomniane ekspozycje będzie można zobaczyć m.in. w następujących miejscach: Apteka Janicki Gallery, Art Agenda Nova, ARTZona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, Fresz Gallery, Cricoteka czy galeria F.A.I.T. Pełna lista dostępna TUTAJ.

Natomiast część spotkań z artystami i kolekcjonerami sztuki, panele dyskusyjne, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty odbędzie się równolegle stacjonarnie i w sieci, jako relacje video czy streamingi.

Pojęcie otwarte

Jak zaznaczają organizatorzy, hasło przewodnie „Sztuka pojęcie otwarte” obecnie nabiera nowych znaczeń.

– W sytuacji, która nas dotyka, bogatsi o doświadczenie lockdownu i zalecenia społecznego dystansu, organizatorzy Cracow Art Week KRAKERS dbają o to, by żywa pozostała wymiana myśli i idei. Chcemy wyzwolić się od licznych komunikatów, statystyk i prognoz. Nie zapominamy o środowisku artystów i pasjonatów sztuki w Krakowie, szczerze zainteresowanych działaniami artystycznymi, pracujemy nad tym, by dać wszystkim zainteresowanym możliwość uczestnictwa i kontaktu z twórcami sztuk wizualnych. Zastanawiamy się nad tym, jakie instytucje, galerie, miejsca chcemy odwiedzać, jaki powinny mieć charakter, by służyć jak najliczniejszej grupie odbiorców – podsumowuje Adam Rzeszutko.

Szczegółowe informacje dostępne na oficjalnej stronie Cracow Art Week KRAKERS.

comments powered by Disqus