Kraków jeszcze nie jest zieloną stolicą Europy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W maju Kraków znalazł się w gronie ośmiu metropolii, których działania na rzecz zieleni, ekologii i zrównoważonego rozwoju wysoko ocenili eksperci wyznaczeni przez Komisję Europejską. Nasze miasto po raz trzeci nie zakwalifikowało się jednak do ścisłego finału konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy”.
W walce o tytuł  „Zielonej Stolicy Europy 2024” zostały Walencja (Hiszpania) i Cagliari (Włochy). Rywalizację wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców zakończyły: Kraków, Florencja (Włochy), Koszyce (Słowacja), Murcia (Hiszpania), Prato (Włochy) i Sofia (Bułgaria).

Tytuł „Zielonej Stolicy Europy” jest przyznawany miastom powyżej 100 tys. mieszkańców od 2010 roku. Do tej pory laureatami zostały: Sztkoholm (Szwecja),Hamburg (Niemcy), Viktoria (Hiszpnia), Nantes (Francja), Kopenhaga (Dania), Bristol (Wielka Brytania), Lublana (Słowenia), Essen (Niemcy), Nijmegen (Holandia), Oslo (Norwegia), Lizbona (Portugalia), Lahti (Finlandia), Grenoble (Francja).

Dążenie do ekologicznego miasta

Tytuł „Zielonej Stolicy Europy” jest długofalowym zobowiązaniem wobec innych metropolii, aby motywować, inspirować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami w drodze do osiągnięcia celów zielonego ładu. Zieleń oznacza dążenie do ekologicznego miasta. Obejmuje wszystkie działania, które sprawią, że miasto rozwija się z myślą o przyszłych pokoleniach mieszkańców i ochronie środowiska ich życia. Takie podejście skupia się nie tylko na terenach zielonych, ale również na działaniach związanych m.in. z poprawą jakości powietrza, gospodarowaniem wodą, odpadami, adaptacją do zamian klimatu oraz odpowiedzialną konsumpcją.