Kraków dla początkujących. Miejsca, które warto odwiedzić

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków to miasto pełne niezwykłych miejsc. Sprawdźcie naszą subiektywną listę, które z nich warto odwiedzić i zwiedzić. Kina studyjne, kawiarnie, muzea i zaułki… Tak na dobry początek.

Magia kina w całym mieście

O tym, że Kraków stanowi jedno z ważniejszych miejsc na filmowej mapie Polski przekonywać nie trzeba. Jednak w dobie multipleksów, których powstaje coraz więcej, warto zapoznać się z ofertą kin studyjnych.

– Najbardziej doceniam klimat małych DKF-ów, więc wybieram małe kina – zdradza Małgorzata, mieszkanka Krakowa . – Paradox, KIKA czy Agrafka to moje ulubione.

W stolicy Małopolski działają następujące kina: Mikro (ul. J. Lea 5), Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27), ARS (ul. Św. Tomasza 11), Sfinks (os. Górali 5), Kojów. Centrum (ul. Krasińskiego 34), Paradox (ul. Krupnicza 38), Agrafka (ul. Krowoderska 8) i Kika (ul. Krasickiego 18).

Zabłocie dzielnicą kultury

Kraków to nie tylko Stare Miasto. Przekonają się o tym ci, którzy postanowią zobaczyć coś więcej niż tylko Rynek Główny i Wawel. Od kilku lat dostrzegana jest tendencja do tworzenia w miastach tzw. dzielnic kultury. I ta rola przypada właśnie Zabłociu – niegdyś centrum miejskiego przemysłu. W położonym na prawym brzegu Wisły obszarze, funkcjonują instytucje takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Fabryka Schindlera czy Centrum Szkła i Ceramiki, w którym można zobaczyć proces ręcznego formowania szkła. Nie brakuje kawiarni i miejsc, w których można ciekawie spędzić czas.

–Wpisujemy się w to miejsce poprzez różne swoje działania, przede wszystkim edukacyjne, ale również wystawiennicze – mówi Justyna Kuska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. - Staramy się budować relację z naszym najbliższym otoczeniem, jakim jest Zabłocie.

Basen AGH zaprasza na kręgle

Kiedy już znudzi się zwiedzanie miasta, warto wybrać się na kręgle. W kompleksie sportowy – rozrywkowym Basen AGH znajduje się nowoczesna kręgielnia, bilard ze stylowym barem, stoły do gry w piłkarzy ki czy cymbergaja. Sama kręgielnia jest zautomatyzowana i sterowana komputerowo. Do dyspozycji są dwa tory. Rezerwacja torów odbywa się na podstawie wpłaty zaliczki w kasie kręgielni. Informacja: tel. 12 617 48 35 w godz. 10.00-23.00. Pobyt na kręgielni i bilardzie jest przewidziany do godz. 23:00. Kręgielnia otwarta jest od poniedziałku do niedzieli, a także w święta od godziny 10:00 do 23:00. Cennik dostępny TUTAJ

Dawna fabryka cygar tętni (nocnym) życiem

Kraków, Dolnych Młynów. Ten adres powinien poznać każdy, kto ceni sobie spędzanie czasu w inspirującym i klimatycznym miejscu. Od lipca 2016 na terenie byłej fabryki wyrobów tytoniowych działa restauracyjno – pubowy konglomerat Tytano.

„Chcemy, aby to miejsce wyznaczało nowe kierunki w kulturze, designie i rozrywce, stało się swoistą wizytówką kulturalnego Krakowa” – czytamy na oficjalnej stronie. Mają tu miejsce liczne wydarzenia kulturalne, a sama przestrzeń ma służyć pracom twórczym i być przyjazna artystom. To nie wszystko – przy ul. Dolnych Młynów można również dobrze zjeść i skosztować różnych gatunków piwa.

Kazimierz, czyli punkt obowiązkowy

Miejsce pogranicza kultury polsko-żydowskiej do dziś skrywające wiele tajemnic. A do tego liczne miejsca, które warto odwiedzić i w których warto spędzić czas. Kafejki, galerie, antykwariaty i ślady żydowskiej kultury – to wpływa na atmosferę tego niezwykłego miejsca.

–  Kazimierz jest dzielnicą o skomplikowanej historii, łączącą różnorodne sensy. Często bywa postrzegany przede wszystkim przez pryzmat dziedzictwa żydowskiego i niestety przez pryzmat Zagłady – przyznała niegdyś w rozmowie z nami Izabela Suchojad. z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.  - Warto pamiętać, że Kazimierz jest miejscem, gdzie przez wieki rozwijała się żydowska kultura i że w ostatnich latach odradza się tutaj również żydowskie życie, czego przykładem jest działalność Jewish Community Centre.

Skwer pełen pysznego jedzenia

Zwiedzanie Kazimierza warto zakończyć dobrym jedzeniem. A to wszystko zapewni skwer Judah, gdzie znajdują się food trucki. Burgery, frytki, tortille, warzywa, ryby, mleczne koktajle… Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Na środku placu znajdują się leżaki, skrzynki, krzesełka czy stoliki, co dodatkowo działa na korzyść tego miejsca.

Nowa Prowincja, czyli „na Brackiej pada deszcz”

Najczęściej spotkamy tu artystów i studentów pobliskich wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dosłownie kilka kroków od Rynku Głównego znajduje się miejsce kojarzone z Grzegorzem Turnauem. To Nowa Prowincja. „Słyniemy z gorącej czekolady i atmosfery… przedziwnej”, możemy przeczytać na stronie internetowej lokalu. To tutaj toczą się niezwykłe dyskusje artystyczne, najczęściej przy kawie czy pysznej czekoladzie właśnie. A sam wystrój wnętrza stanowi dla nich dobre tło.

Pawilon Czapskiego

Jak wiadomo, w Krakowie znajduje się wiele muzeów. Warto wybrać się do otwartego w kwietniu 2016 Pawilonu Czapskiego, nowym oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. To prosty w formie biały budynek znajdujący się nieopodal Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12. Stałą ekspozycję przygotowano według scenariusza Krystyna Zachwatowicz. Wystawa ma charakter osi czasu i jest podróżą przez życie Czapskiego oraz dramatów XX wieku. Zwiedzający mają szansę zobaczyć dzienniki, zdjęcia i dokumenty – również te z czasów niewoli i okupacji. W Pawilonie nie zabrakło zrekonstruowanego pokoju malarza. W Pawilonie znajduje się również kawiarnia w stylu francuskim.

- To ma być żywe miejsce kulturalne – podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Andrzej Betlej. -  Należy pamiętać, że otwieramy całkiem nowe muzeum. Muzeum, gdzie życie artystyczne może się koncentrować w kawiarni. Warto podkreślić, że będzie to również miejsce edukacyjne, ponieważ przez pryzmat postaci Czapskiego zobaczymy dzieje XX wieku. Nie tylko prądów artystycznych, ale najważniejszych wydarzeń ubiegłego stulecia. Mam też nadzieję, że w Pawilonie jak najczęściej będą prezentowane nowe wystawy.

Forum Przestrzenie z widokiem na miasto

Jeśli nie wiecie, jak wygląda współczesny dom kultury z barem, to koniecznie znajdźcie chwilę i wybierzcie się do Forum Przestrzenie. Klubokawiarnia działa od 2013 roku w budynku dawnego hotelu Forum. W ramach inicjatywy Wyspa Forum w przestrzeniach tych odbywają się Forum Mody, Forum Designu czy Forum Pracownie. Ogromna liczba wydarzeń, dobra kuchnia, bar i miejsce do wypoczynku to niektóre zalety tego miejsca. Szczególnie klimatycznie robi się wieczorem, kiedy można podziwiać mieniacy się światłami Kraków.

Bunkier w centrum miasta

Spacerując Plantami Krakowskimi, nie można ominąć Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki i Bunkier Cafe. Kiedy już zobaczymy najnowsze wystawy, rozmowy o nich i nie tylko warto zakończyć właśnie w Bunkier Cafe. To kawiarnia z ogródkiem działająca przez cały rok. Przezroczyste ściany są otwierane w ciepłe dni, a opuszczane wtedy, kiedy robi się chłodno. Pyszna kawa, piwo z tanka czy pyszne ciasto to nie jedyne propozycje. Aby się o tym przekonać, warto tu zajrzeć.

Piwnica pod Baranami

O tym miejscu słyszał chyba każdy. Piwnica Pod Baranami to miejsce legendarne, mieszczące się w podziemiach Pałacu pod Baranami na Rynku Głównym. W 1956 roku z inicjatywy Piotra Skrzyneckiego utworzono tu kabaret, działający z przerwą w latach 1962-1964, a sama piwnica jest najsłynniejszą kabaretową sceną w Polsce. Aby przekonać się o niezwykłości tego miejsca, wystarczy nie bać się zejść do tych magicznych podziemi. A tam czekają dawne fotografie, dobre trunki i przede wszystkim „krakowska” atmosfera.

Zaułek Niewiernego Tomasza

Już sama nazwa zachęca do odwiedzin. To niezwykłe miejsce znajduje się na skrzyżowaniu ulic św. Tomasza i św. Jana. Nieopodal znajduje się kościół pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty i św. Jana chrzciciela. Obiekt powstał przed rokiem 1257, a lokacja miasta miała się łączyć z uporządkowaniem siatki ulic. Zasadźcy, którzy przybyli wówczas ze Śląska, nie byli w stanie wytyczyć prostopadłych ulic, ze względu na położenie świątyni. Tym sposobem powstał niewielki zaułek, który po zmianach architektonicznych w poł. XIX wieku ma obecny kształt. Ciekawostką jest to, ze pod względem administracyjnym miejsce nie istnieje, a potoczną nazwę nadali mu artyści, twórcy kabaretu Loch Camelot.

Lokale z tradycją

Gdzie w Krakowie można wypić dobre piwo? Na pewno w Browarze Lubicz i C.K. Browar. Korzenie pierwszego z wymienionych sięgają 1840 roku, kiedy to szwajcarski piwowar Rudolf Jenny założył browar na miejskich gruntach znajdujących  się w dzielnicy Wesoła. Różne gatunki piwa, dobre jedzenie i możliwość oprowadzania po browarze z degustacją piwa dla gru zorganizowanych to tylko niektóre propozycje tego miejsca. Więcej informacji TUTAJ

C.K Browar, znajdujący się w centrum miasta, powstał w 1966 roku w zabytkowych piwnicach budynku znajdującego się u zbiegu ulic Podwale i Krupniczej. W ofercie znajdują się 4 rodzaje piwa będące w stałej sprzedaży – CK Jasne, CK Dunkel, CK Ingwer, CK Weizen oraz dodatkowe rodzaje, które występują jako piwa sezonowe – m.in. CK Marzen, CK Miodowe. Więcej informacji TUTAJ

Czas na Podgórze

Podgórze to jedna z najciekawszych krakowskich dzielnic. Zwiedzanie warto zacząć od Rynku Podgórskiego, na którym znajduje się kościół św. Józefa, którego wieża jest wzorowana na wyższej wieży kościoła Mariackiego. Kolejnym punktem wycieczki może być plac Lasoty. Zobaczymy tu malownicze wille i ogrody z przełomu XIX i XX wieku. Następnie warto udać się do parku Bednarskiego, który ma już prawie 120 lat. „Park podgórski – duma dzielnicy i ozdoba niezbyt bogatego w ogrody Krakowa – to owoc natchnienia i wytężonej pracy Wojciecha Bednarskiego” – tak opisuje to miejsce Roman Kiełkowski w „Historiach spod Kopca Krakusa”. Skoro przy kopcach jesteśmy. W podgórzu znajduje się Kopiec Krakusa, położony na wysokości 271 metrów. Rozciąga się z niego piękny widok na miasto. Oprócz tego zwiedzając podgórze, warto zobaczyć kościółek św. Benedykta z X-XI wieku czy Muzeum Pamięci Narodowej „Apteka pod Orłem” przy placu Bohaterów Getta.

Kierunek Nowa Huta

Nowa Huta. Największa dzielnica Krakowa również ma wiele do zaoferowania. Teatr Łaźnia Nowa, Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr Ludowy… Można wymieniać i wymieniać. Warto jednak wybrać się nad Zalew Nowohucki. To sztuczny zbiornik wodny otoczony parkiem, znajdujący się w dawnej części dzielnicy – Bieńczyce. Park i zalew oddano do użytku w 1957 roku. Długi spacer w niezwykłej atmosferze gwarantowany.