Kraków na szóstym miejscu rankingu dostępności mieszkań

O mieszkania w Krakowie jest trudno fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

0,66 m kw. mieszkania - taki metraż krakowskiej nieruchomości kupimy za przeciętną pensję. To są wnioski z Rankingu Dostępności Mieszkań portalu RynekPierwotny.pl. W zestawieniu Kraków zajął szóste miejsce.

Dla porównania w Katowicach jedno wynagrodzenie pozwala na zakup 0,87 m kw. nowego M, a w Warszawie to 0,59 m kw. nieruchomości.

Portal RynekPierwotny.pl już po raz drugi przygotował Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę nowych lokali.

Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt.

Więcej w Bydgoszczy  i Katowicach

W Krakowie za jedną przeciętną pensję kupimy 0,66 m kw. nieruchomości. Większy metraż można nabyć np. w Katowicach (0,87 m kw.) czy Bydgoszczy (0,77 m kw.). Podczas zakupu mieszkania istotne jest także to, jak duży wybór nieruchomości mamy aktualnie na rynku.

Dlatego też eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wygląda oferta w poszczególnych miastach, a także jaka ilość lokali przypada na 1000 mieszkańców.

W czerwcu br. w Gdańsku były to 23 oferty z rynku pierwotnego i wtórnego. Identycznie sytuacja wyglądała w Bydgoszczy. W Krakowie na 1000 mieszkańców przypadało 20 ofert. To dobry wynik w porównaniu z innymi miastami z rankingu. Mniejszy wybór nieruchomości mieli mieszkańcy Warszawy, Poznania czy Szczecina.

Oferta w Krakowie się kurczy

Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu, w Katowicach, Lublinie i Łodzi oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem - przykładowo w Katowicach aż o 34 proc.

W Lublinie mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 17 proc.  rok do roku, a w Łodzi – o pięć procent. Jednak w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Krakowie aż o 34 proc.).

W Rankingu Dostępności Mieszkań najlepiej wypadają Katowice (100 punktów). Na drugiej pozycji znalazła się Bydgoszcz (96 punktów). Miejsce na podium przypadło także miastu Gdańsk (90 punktów). Czwarte miejsce zajął Wrocław (84 punkty). Z kolei na piątej pozycji ex aequo uplasowały się Lublin i Poznań (po 83 punkty). Na szóstej pozycji sklasyfikowano Łódź i Kraków (po 82 punkty). Natomiast stawkę zamykają Szczecin i Warszawa. Miasta te ex aequo znalazły się na siódmym miejscu, gromadząc na koncie po 72 punkty.

W lipcu br. średnio o 12 proc. więcej w stosunku do grudnia 2022 r. kosztował w lipcu metr kwadratowy mieszkania w Krakowie. Eksperci uważają, że niedługo średnia cena za m kw. w stolicy Małopolski będzie wyższa niż w Warszawie.

Ze wstępnych danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że średnia cena metra kwadratowego w nowym mieszkaniu w Krakowie przebiła 14 tys. złotych. Co ciekawe w innych większych miastach ceny albo się zatrzymały, albo spadły. Np. w Warszawie, gdzie deweloperzy zaczęli budować lokale poniżej średniej w dotychczasowej ofercie z myślą o osobach korzystających z programu „Bezpieczny kredyt dwa proc”.