Kraków pionierem w walce ze smogiem. "Dziękuję mieszkańcom i aktywistom"

Od północy Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym obowiązuje zakaz używania paliw stałych.

Dziś o północy weszła w życie uchwała zakazująca spalania paliw stałych w kotłach i piecach na terenie Krakowa. – Od przeszło już 12 godzin jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, w którym obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi. To wielka rzecz. Niektórzy wieszczyli, że to się nie uda, że nie uda się usuwać starych palenisk węglowych – powiedział na konferencji prasowej Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Jacek Majchrowski wyraził podziękowania dla mieszkańców i aktywistów społecznych, głównie dla Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Dziękuję aktywistom społecznym, jak Krakowski Alarm Smogowy, którzy bardzo się do tego przyczynili, którzy walczyli o to, by zakaz wprowadzić. Dziękuję też przede wszystkim mieszkańcom, którzy zdecydowali się wymienić paleniska, którzy podjęli się przejść całą procedurę administracyjną, by zdobyć dofinansowanie i wymienić piec – mówił gospodarz Krakowa.

Mimo wejścia w życie zakazu, wciąż na terenie Krakowa znajduje się około 4000 palenisk węglowych. Jest kilka przyczyn, dla których nie udało się zlikwidować tych pieców, które zlokalizowane są w około 2500 obiektach. – Często to problematyczne sytuacje. W wielu wypadkach mamy do czynienia z nieuregulowanymi sytuacjami właścicielskimi, co uniemożliwia zgodną z prawem wymianę paleniska w takim obiekcie. W około tysiącu przypadkach spotykamy się z klasycznym "nie bo nie" od właścicieli. Tu potrzebne są dalsze działania. Edukacja, kontrola i niestety kary – mówił Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa.

Kontrole

W zakresie tych właśnie kontroli przeszkolonych jest 130 strażników miejskich, którzy od dziś zajmą się przeprowadzaniem kontroli i nakładaniem ewentualnych kar. – Jesteśmy przygotowani sprzętowo i w zakresie ludzkim. Będziemy dokonywać kontroli cały czas. Posiadamy m.in. kamerę termowizyjną, drona. Będziemy sprawdzać, czy ktoś specjalnie i z pełną świadomością łamie prawo i zakazy, czy wynika to z problemów finansowych i socjalnych. W takich przypadkach będziemy kontaktować mieszkańców z MOPS-em i miejskimi jednostkami, by zająć się tymi problemami – wyjaśniał komendant krakowskiej straży miejskiej, Adam Młot.

Dalsze działania

Kontynuowane będą prace związane z dopłatami do wymiany pieców - tu przede wszystkim chodzi o skoordynowanie działań służb kontrolujących krakowian oraz rozliczanie dopłat. Istotne w tej sprawie będzie również kontynuowanie programu osłonowego, czyli dopłat do rachunków za ogrzewanie. W 2018 roku takie wsparcie otrzymało blisko trzy tysiące gospodarstw domowych, na kwotę prawie 4 mln zł. – W tym roku planujemy, że będzie to blisko 4000 gospodarstw, a kwota dopłat do rachunków wyniesie prawie 5 mln zł – mówi Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Miasto planuje kolejne działania w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jak zdradził Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza, rozwijany będzie program dopłat do termomodernizacji budynków. Rozpoczną się też prace nad wprowadzeniem programu dofinansowań do odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim fotowoltaiki.

comments powered by Disqus