Kraków miał dostęp do morza. Lecz go sprzedał

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Majątku gminy poza granicami miasta jest coraz mniej. Urząd pozbywa się nieruchomości, działek oraz mieszkań nieraz za grube miliony. W ciągu ostatnich pięciu lat najcenniejsze działki nad morzem wraz z zabudową zostały sprzedane za blisko 2 mln złotych.

Obecnie Kraków jest właścicielem trzech budynków i lokali poza granicami gminy. Urzędnicy dysponują obiektem gospodarczym w Wieliczce przy ul. Kopce 8. Jego wartość została oszacowana na ok. 35 tys. złotych. Blisko 10 tys. zł warta jest 1/16 części budynku mieszkalnego w Książu Wielkopolskim. W Mysłowicach zaś miasto ma prawa do mieszkania o wartości 120 tys. złotych.

To jednak nie wszystko. –  Ewidencję majątku położonego poza terenem Krakowa prowadzą również miejskie jednostki organizacyjne, w zarządzie których ewentualne nieruchomości pozostają – informuje Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta.

Kraków posiada jeszcze trzy działki. W Zakopanem miasto posiada działkę o wartości ponad 252 tys. złotych. W Pcimiu połowę działki za 50 tys. złotych i 25% udziałów w gruncie o wartości 7,5 tys. złotych w Bornym Sulinowie.

Działki nad morzem, mieszkanie na Nowogrodzkiej

W ciągu ostatnich pięciu lat miasto sprzedało kilka działek i budynków, które były rozsiane po całym kraju. W Zalasie Kraków był właścicielem działki o powierzchni 0,7 hektara. Na gruncie stał dawny dom kultury. Władze gminy zadecydowały, że teren ten zostanie przeznaczony pod zabudowę komercyjną. Miasto sprzedało więc nieruchomość za blisko 220 tysięcy złotych.

W Michałowicach gmina posiadała działkę w Zagórzycach Dworskich o powierzchni ponad 1,1 hektara. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego był to teren rolniczy. –   W wyniku przeprowadzonego przetargu cena została ustalona na kwotę ponad 80 tys. złotych – mówi Machowski.

Znacznie droższe działki Kraków miał nad Morzem Batyckim. W gminie Darłowo w miejscowości Wicie za 600 tysięcy złotych sprzedano nieruchomość o powierzchni 20 arów z zabudową. –  Był to drewniany budynek  kuchni wraz z zapleczem i trzema pokojami gościnnymi, murowaną wiatą do wydawania posiłków oraz barakami blaszanymi – informuje Jan Machowski.

Kraków miał jeszcze jedną działkę w Wiciach. Dużo większą, bo prawie hektarową. Była ona zabudowana drewnianymi domkami campingowymi. Na jej terenie znajdowała się również świetlica i prysznice z łazienkami. Reszta gruntu mogła być używana jako pole namiotowe. W październiku 2015 roku miasto zainkasowało za nią ponad 1,3 mln złotych.

W Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 6 gmina posiadała prawa do mieszkania o powierzchni blisko 65 mkw. oraz 3% prawa użytkowania wieczystego do działki, na której stoi budynek. Miasto pozbyło się nieruchomości wraz z prawami za ponad 479 tys. złotych, wcześniej ustalając 5% bonifikatę.

Ośrodek kolonijno-wczasowy

Jak już zostało wspomniane, również placówki edukacyjne i sportowe posiadają różnego rodzaju ośrodki. I tak zespół Ekonomiki Oświaty używa ośrodka Kolonijno-Wczasowego w Gołkowicach k/ Nowego Sącza. Nieruchomość zabudowana jest kompleksem domków campingowych i pawilonów na powierzchni ok. 6 ha.

– Na terenie Ośrodka zlokalizowane są: stołówka ze świetlicą, dwa pawilony mieszkalne (74 miejsca w pokojach 3 i 4-osobowych z łazienkami oraz 18 miejsc w pokojach dwuosobowych
z łazienkami), pawilon administracyjny z izolatką dla dzieci i pokojem gościnnym ośmioosobowym, łazienkami i natryskami, 24 domki campingowe 7-osobowe (całoroczne) typu ,,Beskid”.  W sumie Ośrodek mieści 268 osób – wylicza Jan Machowski.  Oprócz tego na terenie ośrodka są boiska do siatkówka i koszykówki, basen czy sala sportowa.

Młodzieżowy Dom Kultury ,,Dom Harcerza” użytkuje zaś  Ośrodek Szkoleniowy w Chochołowie. – Nieruchomość zabudowana jest kompleksem pięciu domków typu ,,Mszana”. Każdy z domków posiada 4 pokoje 1,2,3 i 5-osobowe. W sumie Ośrodek mieści ok. 50 osób – dodaje Machowski. Na 1,5-hektarowej działce znajduje się jeszcze strzelnica sportowa, kawiarnia i parking. Miasto będzie dzierżawić teren do końca 2018 roku.

Ten sam MDK ma do dyspozycji ośrodek „Pod Durbaszką” w Jaworkach.  Jest tam schronisko o powierzchni 600 mkw. czy wyciąg narciarski o powierzchni 25 hektarów. Gmina dzierżawi większość terenu od Agencji Nieruchomości Rolnych – Oddział Terenowy w Opolu. Umowa obowiązuje do lipca 2026 roku. Miasto wykupiło hektar terenu.

Do 2089 roku gmina będzie dysponować budynkiem w Zakopanem. Znajduje się tam filia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, która może zmieścić 35 osób. Zaś w Lubogoszczy znajduje się baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa. Zarządza nią KSOS.

Na sprzedaż

Jak mówi Jan Machowski, Kraków przygotowuje się również do sprzedaży jeszcze kilku nieruchomości położonych poza granicami miasta. 16 działek w Wieliczce przy ulicach Akacjowej i Sadowej, 10 działek w Goczałkowicach Górnych (Stary Sącz) oraz prawa do lokalu w Mysłowicach przy ul. Mikołowskiej. Na razie nie wiemy, ile są warte, ponieważ nie zostały jeszcze sporządzone wyceny.