Krakowianie mają ruszyć na Wawel. Przygotowano specjalne zachęty

Wejście na dziedziniec fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zamek Królewski na Wawelu ma być bardziej dostępny dla mieszkańców Krakowa – mówią wspólnym głosem dyrektor zamku prof. Andrzej Betlej oraz prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski.

Andrzej Betlej mówił, że zamek powinien być miejscem, które przyciąga nie tylko zorganizowane grupy turystów, ale również krakowian. Podobnego zdania jest prezydent Krakowa, który stwierdził, że często mieszkańcy miasta na Wawelu byli w czasach szkolnych, a później nie odwiedzali już wzgórza.

Teraz ma się to zmienić. – Teraz istnieje szansa, aby oni oglądali zamek, który jest przecież symbolem Krakowa – podkreślił Jacek Majchrowski.

Ulgowe bilety dla krakowian

Krakowian do zwiedzania wzgórza ma zachęcić system zniżek. Każda osoba posiadająca Kartę Krakowską (mogą ją otrzymać osoby płacące podatki w naszym mieście) lub Krakowską Kartę Dużych Rodzin 3+ będzie mogła zakupić bilety ulgowe. Natomiast osoby niepełnosprawne z opiekunem wejdą za darmo.

System zachęt ma obowiązywać wraz z rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego od 1 kwietnia.

Większy limit wejść

Od tego dnia w pomieszczeniach Zamku Królewskiego na Wawelu będzie mogła pojawić się większa liczba zwiedzających. Dyrektor muzeum, po przeprowadzeniu analizy warunków konserwatorskich oraz ruchu turystycznego, zdecydował o zwiększeniu limitu dziennego o średnio 20 procent.

– To odpowiedź na zapotrzebowanie, bardzo mocno artykułowane przez osoby, które przychodziły na wzgórze i mówiły, że nie ma biletów – tłumaczył swoją decyzję Andrzej Betlej.

Do tej pory Reprezentacyjne Komnaty Królewskie mogło zwiedzać dziennie 1,9 tys. turystów. Od 1 kwietnia będzie mogło wejść o 200 osób więcej.

comments powered by Disqus