Krakowscy prawosławni będą mieć nową cerkiew. Rozpoczęli zbiórkę pieniędzy

fot. krakow-cerkiew.pl

W marcu został rozstrzygnięty konkurs na projekt nowej krakowskiej cerkwi pw. św. Cyryla i Metodego, która ma powstać przy ulicy Wioślarskiej. Rozpoczęły się prace nad projektem budowlanym i zbiórka funduszy na realizację inwestycji.

Jedyna cerkiew prawosławna w Krakowie znajduje się przy ulicy Szpitalnej. Od wielu lat wierni parafii marzyli o budowie nowej świątyni, ale sprawa nabrała rozpędu dopiero w 2017 roku. Po przeanalizowaniu 1,7 tysiąca działek wybrano teren przy ulicy Wioślarskiej (niedaleko mostu Zwierzynieckiego). Rada Miasta Krakowa niemal jednogłośnie wyraziła zgodę zbycie nieruchomości z 95-procentową bonifikatą na rzecz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Poświęcenie terenu pod budowę nowej świątyni odbyło się w sierpniu 2022.

19 marca został rozstrzygnięty konkurs na projekt nowej krakowskiej cerkwi pw. św. Cyryla i Metodego. Wybrano koncepcję architektów Michała Bałasza i Olgi Hajduczenia. – Przed nami wiele pracy, aby koncepcja przerodziła się w projekt budowlany, a następnie powstał budynek cerkwi. Ufamy jednak, że z Bożą i waszą pomocą, drodzy parafianie i sympatycy naszej parafii, zbudujemy w Krakowie wspaniałą świątynię – powiedział ksiądz Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii.