Krakowscy seniorzy mają głos

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Członkowie Rady Krakowskich seniorów wyliczyli, że wszyscy razem mają 1770 lat. Nie bez powodu mówią o sobie „srebrna rada” lub „rada starszych”. Stanowią grupę 25 krakowian, która od 2014 roku dba o potrzeby mieszkańców stolicy Małopolski po 60. roku życia.  Średni wiek członka rady, to 72 lata. Nowych kandydatów do Rady Seniorów proponują fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób starszych, a członkowie wybierani są w demokratycznych wyborach. 

Szacuje się, że w Krakowie mieszka ponad 180 tys. seniorów. Tak liczna grupa potrzebuje wsparcia i własnej reprezentacji. - Ludzie dzwonią do nas z interwencją, z prośbą. Staramy się pomóc najlepiej jak potrafimy. Nie mamy za to żadnych diet, ani innych korzyści materialnych. Działamy społecznie, bo daje nam to radość i satysfakcję. Praca społeczna to nasza pasja- mówi Marian Krzewiński, wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów.

Mają na swoim koncie sukcesy

Przewodniczącym Rady Krakowskich Seniorów od października 2016 roku jest Antoni Wiatr, a wiceprzewodniczący to Barbara Ostrowska-Płaszewska i Marian Krzewiński. Od początku kadencji przedstawiciele tego organu wspólnie z urzędnikami pracowali nad przygotowaniem poradnika dla osób starszych, który za darmo był udostępniany mieszkańcom Krakowa. Członkowie Rady Krakowskich Seniorów promowali także ogólnopolską akcję „Koperta Życia”. Zachęcali osoby po 60-tce, aby zebrały wszystkie najważniejsze informacje o swoim stanie zdrowia i zażywanych lekach, a następnie zamieściły je w łatwo dostępnym miejscu na wypadek wizyty lekarza. Rada Seniorów apelowała do urzędników o wydrukowanie większych cyfr na rozkładach jazdy w Krakowie, dzięki którym każdy może odczytać godziny przyjazdu autobusów. MPK wysłuchało prośby i zmieniło czcionkę.

Podczas ostatnich posiedzeń toczyła się dyskusja na temat miejsc, w których starsi mieszkańcy Krakowa spędzają wolny czas. - Niedawno wprowadziliśmy uchwałę skierowaną do prezydenta miasta z apelem o ochronę działek, które są bardzo ważnym miejscem dla seniorów. Działkowcy dbają o aktywność fizyczną pielęgnując rośliny, robiąc porządki na działce, czy grabiąc liście,  dlatego chcielibyśmy, aby te miejsca były objęte szczególną ochroną- tłumaczy Marian Krzewiński.

Przedstawiciele Rady Krakowskich Seniorów brali również udział w organizacji Targów Krakowskich Seniorów oraz krakowskiej i ogólnopolskiej edycji Senioraliów – spotkań mających na celu aktywizację osób starszych.

Seniorzy z Krakowa motywują do działania

Głos przedstawicieli Rady Krakowskich Seniorów bardzo często jest brany pod uwagę na forum ogólnopolskim. Starsi krakowianie brali udział m.in. w obradach sejmowej komisji polityki senioralnej, gdzie rozmawiali z posłami na temat potrzeb przedstawicieli tej grupy wiekowej.

Członkowie Rady Krakowskich Seniorów chętnie dzielą się także doświadczeniami z mieszkańcami innych miast, gdzie Rady Seniorów dopiero zaczynają funkcjonować. Podpowiadają im, jak załatwić niezbędne formalności, aby ten organ mógł działać jak najlepiej. - Nie tylko stanowimy bazę doradczą dla innych miejscowości w Małopolsce, a także Utworzyliśmy Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów.  – podkreśla Marian Krzewiński. - Początkowo w skład porozumienia wchodziło sześć miast, dziś należą do niego Rady Seniorów z 54 miast. Wśród nich są miejscowości ze Śląska, a nawet z Koszalina i Gdyni. Przedstawiciele tych organizacji odwiedzają się nawzajem, dyskutują i wymieniają doświadczeniami. –W przyszłym roku czeka nas wielkie wydarzenie. Przygotowujemy się do II Kongresu Rad Seniorów, który w marcu 2018 roku odbędzie się w Krakowie pod patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego – zapowiada Marian Krzewiński.

Kto może kandydować do Rady Seniorów w Krakowie?

Przed wyborami wszystkie krakowskie organizacje, które zajmują się problemami osób starszych, (m.in. stowarzyszenia i fundacje) mają prawo wskazać z grona swoich członków jedną osobę, jako kandydata do Rady Krakowskich Seniorów. Wtedy miasto ogłasza nabór i rozpoczynają się wybory, w których głosują przedstawiciele organizacji senioralnych. Rada Krakowskich Seniorów w obecnym składzie została wybrana na trzy lata. Jej kadencja dobiega końca w 2019 roku. Każdy kandydat do Rady Krakowskich Seniorów musi mieć ukończone 60 lat.

Partnerem akcji #DlaSeniora jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.