Kultura online. Zostań w domu, oglądaj spektakle i zwiedzaj muzea

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wycieczka po komnatach Zamku Królewskiego, spojrzenie „Damie z gronostajem” w oczy, najlepsze spektakle i… teatralny serial. Sprawdźcie, dlaczego warto zostać w domu i spędzić kulturalnie czas. Oczywiście w wersji online!

Na początek: teatry. Krakowskie instytucje przygotowały wiele interesujących propozycji dla widzów. To dobry czas, aby nadrobić zaległości albo ponownie zobaczyć ulubione spektakle.

Miejsca w pierwszych rzędach

W najbliższą sobotę Teatr Ludowy zaprasza najmłodszych na „Krakowskie abecadło” w reż. Maćko Prusaka. Muzyczne przedstawienie będzie można obejrzeć w godzinach 11.00–14.00. Warto na bieżąco sprawdzać repertuar – w najbliższą środę online zobaczymy sztukę „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reż. Aleksandry Popławskiej (19.00–23.00).

Miejsca w pierwszym rzędzie zapewnia również Teatr Łaźnia Nowa. Chociaż instytucja przyznaje, że „w teatr online nie wierzy”, to przygotowała ramówkę na cały kwiecień. I tak od poniedziałku do piątku można oglądać spektakle, jubileuszowe wspomnienia, filmy polecane przez Łukasza Maciejewskiego i miniserial. Już w poniedziałek wirtualna podróż w czasie do początków historii teatru w ramach cyklu „Łaźnia 25 lat. Miejsce/ludzie/idee”.

Zaglądajcie również do Teatru Barakah! W sobotę o 19.00 zobaczymy spektakl „Dali”, w programie również Folk session. Na kanale teatru w serwisie YouTube nadal można oglądać Noce Waniliowych Myszy czy Chochlę Literacką.

– Jak się trzymacie? Dziwny i niemiły to czas z całą pewnością, jednak my i nasi artyści robimy, co możemy, żeby był bardziej znośny – Teatr Słowackiego również przeniósł swoje działania do sieci. Na facebookowej stronie warto obejrzeć premierę, której nie było. Mowa o „Ludwiczku” – spektakl co prawda zobaczymy na dużej scenie po zakończeniu epidemii, ale już teraz można zobaczyć artystyczną fantazję o przedstawieniu. Ruszył również teatralny serial online „Zamknięci w teatrze”. Kolejna odsłona już w sobotę o 20.00. Chętni mogą sobie również urządzić wycieczkę po gmachu teatru – możliwy jest wirtualny spacer po teatralnych zakamarkach.

Teatr Nowy Proxima również przygotował kolejną propozycję online. W sobotę o 19.15 zobaczymy spektakl „Murzyni we Florencji” w reż. Iwony Kempy. To tragikomiczna opowieść o rodzinie, w której wszelkie relacje uległy rozpadowi, a wojna doprowadziła do pogłębienia jej problemów i traum. Środki z biletów zostaną przeznaczone na wsparcie bezetatowych aktorów zaangażowanych w spektakle Teatru Nowego.

Kulturalna pomoc

Z kulturalną pomocą spieszy również Nowohuckie Centrum Kultury.

– Nie tylko serdecznie polecamy standardowe (ale jakże miłe!) domowe aktywności takie jak: nadrabianie zaległych lektur, długie maratony filmowe (z pyszną herbatą i mruczącym kotem), ogrywanie bliskich w planszówki, ale również nasze kolorowanki, wirtualne spacery po wystawach NCK czy też koncerty online – zachęca NCK.

W planach drugi podróżniczy webinar (3 kwietnia), koncert online w wykonaniu Roberta Kasprzyckiego (4 i 5 kwietnia).

Festiwal Muzyki Filmowej w domowym zaciszu

Live from Studio – to cykl koncertów, na który zapraszają organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej. Jak wiemy, wydarzenie zostało odwołane, ale częściowo odbędzie się w sieci. Teraz festiwal można urządzić sobie w domowym zaciszu – w ramach spotkań online muzycy prosto ze swoich domów i studiów nagraniowych zagrają na instrumentach, przybliżą kulisy swojej pracy i odpowiedzą na pytania fanów FMF. Pierwszy koncert już w sobotę o 20.00 na facebookowych profilach FMF i RMF Classic. Usłyszymy muzykę do serialu „Belfer”, suitę z „Pułapki”, czołówkę z serialu „Bodo” i muzyczne fragmenty z „Ostatniej rodziny”. To tak na dobry początek.

Zwiedzaj online

Zamek Królewski na Wawelu stoi przed wami otworem i zaprasza na wirtualne zwiedzanie – każdy może odwiedzić sale zamku czy Kolekcję Lackorońskich nie ruszając się z domu. W elektronicznym katalogu zbiorów zobaczymy wybrane dzieła sztuki i pamiątki historyczne – wawelska kolekcja to rezultat prac wielu pokoleń kustoszy Zamku Królewskiego. W mediach społecznościowych natomiast pojawił się cykl „Przez dziurkę od klucza”.

Muzeum Narodowe w Krakowie również zachęca do wizyty online. Kolekcja Czartoryskich i inne cenne zbiory są dostępne na platformie www.zbiory.mnk.pl. Natomiast na wirtualne spacery możemy się udać za pośrednictwem platformy Google Arts&Culture. Oprócz Gmachu Głównego możemy pozwiedzać jeszcze Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Czapskiego, Dom Matejki i Atmę w Zakopanem.

Do wirtualnego zwiedzania zachęca Muzeum Krakowa. Warto zajrzeć na platformę Cyfrowy Thesaurus, gdzie znajdziemy bogatą kolekcję zbiorów online. Wśród nich znalazły się zdjęcia, pocztówki, grafiki, rysunki, mapy czy projektowanie scenograficzne.

Pod hasłem „zostań w domu” podpisuje się również Muzeum Sztuki Współczesnej. MOCAK zachęca do śledzenia swoich serwisów społecznościowych i oficjalnej strony, na której znajdują się e-galerie, możliwość zwiedzania archiwalnych wystaw czy archiwalne numery „MOCAK Forum” do poczytania.

Warto również zajrzeć na platformę Wirtualne Muzea Małopolski, dzięki której możemy oglądać online eksponaty z 35 placówek z terenu naszego województwa. Wśród krakowskich instytucji na liście znalazły się m.in. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Fotografii, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.