Małopolska. 1200 mieszkań dla osób „wykluczonych”

zdj. przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Małopolsce mamy 16 samorządów uczestniczących w projekcie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, w ramach której ma powstać 1200 mieszkań dla osób „wykluczonych z rynku mieszkaniowego”. Program ogólnopolski obejmuje budowę co najmniej 30 tys. mieszkań.

– Szacunkowe plany inwestycyjne to 1200 lokali mieszkalnych. Naszym wspólnym celem – rządu i samorządu – jest zwiększenie dostępności mieszkań, w tym przez rozwój mieszkalnictwa czynszowego, społecznego – powiedział wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Miasta w Małopolsce, które biorą udział w projekcie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM), to Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Ryglice, Tuchów, Borzęcin, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Trzciana, Wierzchosławice, Miechów, Wieliczka, Brzesko, Ciężkowice, Gorlice, Rabka-Zdrój.

Kilka dni temu na konferencji prasowej zaprezentowano pierwsze efekty pracy Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Małopolska. Każda z ww. gmin dostała 3 mln zł na wzięcie udziału w tej inicjatywie.

– Mieliśmy pierwsze wsparcie, które umożliwiało bezkosztowe wejście gmin w ten projekt. To projekt dla osób, które tracą zdolność kredytową, ale ciągle mają zdolność rzeczową. Od wybuchu wojny na Ukrainie liczba tych osób wzrosła o 70 proc. w porównaniu do stanu sprzed wojny. Te osoby mają duży problem w odnalezieniu się na rynku mieszkaniowym. Teraz, przy pomocy SIM i wsparciu rządowym we współpracy z samorządami, mają szansę na to, by dojść do własności – mówił prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.

SIM nie buduje dla zysku

Spółki SIM to spółki prawa handlowego realizujące budownictwo społeczne. Nie budują dla zysku, ale dla poprawy warunków mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku mieszkaniowego – czytamy w informacji prasowej.

– Nasze inwestycje są zlokalizowane na gruntach, które są wnoszone przez samorządy do spółki. Początkowy kapitał spółki wynosił 48 mln złotych, a obecnie jest to kwota na poziomie ponad 80 mln – dodał prezes SIM Małopolska Michał Lysy.

Mieszkania w SIM dedykowane są w szczególności: osobom, które nie mają zdolności kredytowej, ale wciąż są w stanie regularnie opłacać czynsz; osobom, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny; osobom, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Udziałowcami w SIM są KZN i jeden bądź więcej samorządów. KZN lub samorząd wnosi do spółki ziemię i na tej podstawie obejmuje udziały. Gmina na objęcie udziałów w nowej SIM dostaje grant z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 3 milionów złotych.

Obecnie program obejmuje budowę co najmniej 30 tys. mieszkań. Do końca 2022 roku SIM-y powinny osiągnąć poziom 4 tys. mieszkań w ramach 56 pozwoleń na budowę. Zakłada się, że do końca 2023 roku w realizacji będzie ok. 9,5 tys. mieszkań w wyniku 112 prawomocnych pozwoleń na budowę.