Medale Cracoviae Merenti dla Muzeum Krakowa i architekta Krzysztofa Wielgusa

Muzeum Krakowa uhonorowane medalem Cracoviae Merenti fot. mat. prasowe Muzeum Krakowa
Wyróżnienia zostały przyznane w środę podczas uroczystej sesji rady miasta.

Muzeum Krakowa kończy obchody 120-lecia swojego istnienia. 11 grudnia, pod koniec swojego roku jubileuszowego, instytucja została uhonorowana srebrnym medalem Cracoviae Merenti.

– Po tych wszystkich latach jesteśmy szczęśliwi, że misja i samoświadomość Muzeum Krakowa zamykają się w dwóch prostych, a tyle znaczących słowach „jestem Kraków” – mówił dyrektor Muzeum, dr Michał Niezabitowski.

Podczas laudacji prezydent Jacek Majchrowski mówił, że początkowo muzeum dysponowało jedynie pamiątkami przynoszonymi w darze przez mieszkańców.

– Dziś to muzeum jest wzorem dla innych muzeów, należy do ścisłej czołówki najważniejszych i najnowocześniejszych placówek muzealnych w Polsce.  Posiada 19 oddziałów wraz z filiami. Rocznie odwiedza je ponad 1 mln 300 tys. osób – powiedział prezydent miasta.

Muzeum Krakowa powstało w 1899 r. jako oddział Archiwum Akt Dawnych Miasta Krakowa. Instytucja podejmuje wiele inicjatyw, m.in.: konkurs i wystawę szopek krakowskich, pochód Lajkonika, Bieg „Pamiętaj z Nami” i wiele innych. Dzięki staraniom muzeum tradycja szopkarstwa krakowskiego została w roku 2018 wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Społecznik oddany dawnym dziełom inżynierii

Prestiżowe wyróżnienie otrzymał również krakowski architekt, znawca architektury militarnej  Krzysztof Wielgus.

– Jesteśmy mu wdzięczni za niepodważalny wkład w tworzenie parków kulturowych o inżynieryjnych korzeniach, za wytyczne i uwagi do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, udział w tworzeniu planów ochrony dla Starego Miasta i dla uchwalonego niedawno parku kulturowego Nowa Huta, a także za pomoc w poszukiwaniu odpowiedzialnych gospodarzy dla naszych unikatowych fortów – mówił prezydent Majchrowski.

Dr Krzysztof Wielgus od 1984 r. pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki i wieloletnim pracownikiem Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wielgus to społecznik oddany ochronie, rewaloryzacji i adaptacji dawnych dzieł inżynierii, zabytków fortyfikacji, przemysłu i komunikacji w Krakowie, Małopolsce, a także w Zamościu i na ziemi przemyskiej.

Jest też rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki, autorem metodologii i programu prac konserwatorskich przy najstarszych zabytkach lotniczych z lat 1910–1918. Przedstawiciel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.

Krzysztof Wielgus  działał na rzecz odnowy i adaptacji kilkudziesięciu obiektów dawnej Twierdzy Kraków. Konsultant, projektant, autor i współautor programów kulturowych, m.in. projektu Lotniczego Parku Kulturowego na lotnisku Rakowice-Czyżyny oraz programu konserwacji zabytków lotniczych z okresu I wojny światowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

comments powered by Disqus