Miasto wstrzymuje wydawanie pakietów pomocowych dla uchodźców

fot. Agata Wnuk

Po 10 marca miasto wstrzymuje wydawanie pakietów pomocowych dla uchodźców, które od początku marca były rozdawane na Stadionie Miejskim im. H. Reymana.

 

Urząd miasta informuje, że skończyły się zapasy żywności, która była przynoszona przez krakowian w ramach miejskiej zbiórki.

– Nie wstrzymujemy jednak zbiórki darów. Jeśli sytuacja pozwoli nam na wznowienie, to będziemy nadal przekazywać pomoc w tej formie – czytamy w komunikacie.

Do tej pory na stadionie zostało wydanych około 1,5 tysiąca pakietów. Miasto apeluje do sklepów i marketów, aby dzieliły się żywnością, która posiada krótki termin ważności, ale nadal nadaje się do spożycia.

Pakiety pomocowe na Stadionie Miejskim im. H. Reymana przy ul. Reymonta 20 można odbierać jeszcze w czwartek, 10 marca.

Uchodźcy – odbiór osobisty

Uchodźcy powinni wylegitymować się paszportem z pieczątką, na której widnieje data wjazdu na terytoriom Polski, ze skierowaniem na pobyt w miejscu zakwaterowania, które zostało wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie lub innym dokumentem wydanym przez Konsulat Generalny Ukrainy, który potwierdza, że dana osoba jest uchodźcą wojennym.

Udzielona pomoc jest ewidencjonowana, a jej odbiór zostaje potwierdzony podpisem.

Osoby upoważnione przez organizacje zarejestrowane w KRS i uczestniczące w Koalicji Otwarty Kraków

Osoby te powinny dysponować podpisanym pełnomocnictwem zgodnie z reprezentacją KRS oraz listą osób, dla których odbierane będą pakiety wraz z numerami ich paszportów, skierowań, innych dokumentów o których mowa wyżej w pkt. 1.

Osoby, które goszczą Ukraińców

Osobom prywatnym, które udzieliły schronienia uchodźcom, pakiety nie będą wydawane na Stadionie Miejskim im. H. Reymana przy ul. Reymonta 20. Mogą je natomiast odbierać w siedzibie Centrum Wielokulturowego – Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy ul. Daszyńskiego 22. Wcześniej należy zgłosić zapotrzebowanie pod nr tel. 507 949 101 w celu ustalenia ilości oraz terminu odbioru pakietu pomocowego.

Przy odbiorze pakietów z Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców, odbierający powinien dysponować listą osób wraz z numerami ich paszportów, skierowań na pobyt w miejscu zakwaterowania, które zostały wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie lub innych dokumentów wydanych przez Konsulat Generalny Ukrainy, które potwierdzają, że dana osoba jest uchodźcą wojennym.

Centrum Wielokulturowe – Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców działa od poniedziałku do niedzieli, w godz. 9.00–19.00.

Pakiety pomocowe będą wydawane w liczbie i terminie ustalonym wcześniej telefonicznie.