Miejsca postojowe dla "meleksów" źle wyznaczone?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tezę o tym, że tzw. meleksy nie powinny parkować w okolicach Rynku Głównego wysunął Witold Liguziński. Swoje twierdzenie opiera na tym, iż aby pojazdy wolnobieżne mogły parkować pod znakiem D-18, musi się pod nim znaleźć odpowiednia tabliczka. Tej nie ma.

Przedsiębiorcy zajmujący się obwożeniem turystów po Krakowie „meleksami” idą na wojnę z miastem. Powodem jest ograniczenie liczby licencji na pojazdy, które będą mogły poruszać się po Parku Kulturowym Stare Miasto. Urzędnicy ograniczyli ich liczbę do 70, a dodatkowo obwarowali konkurs na nie licznymi zasadami związanymi z estetyką wózków. Nowelizacja likwiduje również dotychczasowe postoje „meleksów” na wylotach ul. Brackiej oraz ul. Mikołajskiej i na fragmentach dochodzących do Rynku Głównego.

Okazuje się, że wcześniej miasto mogło dość liberalnie podejść do wyznaczenia miejsc postojowych dla właścicieli „meleksów”. Jak zauważa Liguziński, pod znakiem „parking” nie może być napisu, że miejsce jest zastrzeżone wyłącznie dla pojazdów wolnobieżnych o napędzie elektrycznym, tylko odpowiednia tabliczka z piktogramem (T-23c). Według członka stowarzyszenia Obywatel na Straży, napisy słowne są niezgodne z prawem.

ZIKiT inaczej widzi tę sprawę. Jak tłumaczy Renata Postawa-Giza, Rynek Główny jest na terenie „Strefy Zamieszkania”. Zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra infrastruktury, strefa ta charakteryzuje się szczególnymi zasadami ruchu drogowego, tłumaczy przedstawicielka miejskiej jednostki.

Policja wyjaśnia

– Jedną z nich jest parkowanie tylko na miejscach wyznaczonych. Natomiast miejsca przeznaczone do parkowania wyznaczane są znakami D-18 „parking” i D-18a „parking – miejsce zastrzeżone”. Wspomniane rozporządzenie nie zawiera informacji, aby na tak wyznaczonych miejscach nie mogły parkować pojazdy wolnobieżne – stwierdza Postawa-Giza.

– Informacja o pojazdach elektrycznych wolnobieżnych została wprowadzona pod znakami D-18 w postaci słownej, ponieważ tabliczki T-23 dotyczą wyłącznie określonych rodzajów pojazdów, takich jak np.: motocykl, samochód ciężarowy, czy autobus. Nie ma tabliczki dedykowanej dla pojazdów elektrycznych wolnobieżnych, stąd konieczność wprowadzenia informacji słownej – dodaje przedstawicielka ZIKiT-u.

– Pod znakiem D-18a mogą być umieszczone tabliczki określające użytkowników lub rodzaj pojazdów, dla których parking jest przeznaczony – może to być symbol lub napis określający rodzaj pojazdu czy użytkowników – wyjaśnia mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus