Minister zdrowia ostrzega przed trzecią falą pandemii

Minister zdrowia Adam Niedzielskia fot. Krystian Maj/KPRM

– Trzecia fala pandemii nie jest nieunikniona. Zależy od naszego zachowania, od tego jak w najbliższym czasie będziemy się zachowywali. Stąd nasza decyzja o skumulowaniu ferii w jednym terminie, które powinny odbyć się pod hasłem „zostań w domu” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia ocenił, że „wprowadzony przez rząd bezpiecznik” w postaci obostrzeń zadziałał, bo zmniejszyła się liczba zachorowań, a w skali ogólnopolskiej pojawiają się dni, kiedy liczba hospitalizacji maleje.

Rekordowa liczba zgonów

Pomimo tego dziś odnotowano rekordową liczbę zgonów od początku pandemii. Z powodu COVID-19 zmarły 152 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 522 osoby.

– Mamy bardzo dużą liczbę zgonów. Dzisiaj mamy liczbę, która jest największa w całej epidemii. To najtrudniejsze zagadnienie. Intensywnie pracujemy, żeby na każdym etapie procesu leczniczego zapewnić takie rozwiązania, które będą ją zmniejszały – mówił Niedzielski.

Testy antygenowe

Minister poinformował, że podjęto decyzję o wprowadzeniu testów antygenowych do zespołów ratownictwa medycznego.

– Testy antygenowe są kluczowe, bo szybkie oznaczenie pacjenta, czy jest pozytywny, czy negatywny ułatwia prowadzenie ścieżki tego pacjenta. Pacjent z wynikiem pozytywnym nie będzie obciążał SOR-u i trafi od razu do szpitala covidowego. Mamy system, który pozwala monitorować liczbę łóżek, żeby zespoły wiedziały, gdzie mogą być kierowane z pacjentem – powiedział Niedzielski.

W trakcie konferencji minister wspomniał również o programie opartym o wykorzystanie pulsoksymetrów. Zaznaczył, że system się rozwija, a objętym nim jest około 500 pacjentów.

– Chcielibyśmy, żeby wszyscy pacjenci z pozytywnym wynikiem byli do tego programu włączeni i otrzymali darmowo pulsoksymetr – zaznaczył.

Czwarta linia obrony

Niedzielski zaznaczał, że szpitale tymczasowe są ostatnią, czwartą linią obrony, która będzie wykorzystywana przy ewentualnej trzeciej fali pandemii.

– Takie ryzyko nad nami wisi. Trzecia fala może nałożyć się na szczyt zachorowań grypowych, który ma miejsce w okolicy lutego/marca. Szpitale tymczasowe, które teraz przygotowujemy w każdym województwie są naszym zabezpieczeniem, gdyby ta trzecia fala się pojawiła. To oznacza, że na pewno do marca nie będzie można się wycofać z budowy czy działania szpitali tymczasowych – powiedział Niedzielski.

Ferie w domu

Minister zdrowia stwierdził, że trzecia fala pandemii jest nieunikniona i zależy od naszego zachowania w najbliższym czasie. Dlatego też rząd podjął decyzję o skumulowaniu ferii w jednym terminie.

– Na forum europejskim prowadzone są rozmowy o tym, żeby skoordynować swoje decyzje. Ostateczne decyzje dot. tego jak będą w ferie wyglądały różne obostrzenia będą powiązane z tym, jakie rozwiązania będą ustalone w mechanizmie europejskim – mówił.

Minister Niedzielski zwrócił również uwagę na to, że w Polsce „nadal głównym zabójcą jest nowotwór i choroby kardiologiczne”.

– Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, które ma wesprzeć finansowo ośrodki onkologiczne i zapewnić pacjentom onkologicznym dostęp do szpitali – powiedział minister zdrowia.

Nowy sposób raportowania o COVID-19

Adam Niedzielski odniósł się również do nowego sposobu raportowania o COVID-19. Powiatowe sanepidy przestały podawać dane związane z epidemią, a Ministerstwo Zdrowai będzie je przedstawiać w formie „scentralizowanej”.

– Dzisiaj odnotowaliśmy 15 362 nowych zakażeń. Wynika to z przejścia na inny system sprawozdawczości, do tej pory bazowaliśmy na rejestrach sanepidu, które były w sposób centralny raportowane. Ten system charakteryzował się opóźnieniami. Ten wcześniejszy system sprawozdawczości nie pokazywał stanu bieżącego tylko stan sprzed min. doby. Nowy system ma zupełnie inną jakość. Polega na zapisach informatycznych, które wpisywane są już na poziomie laboratorium do systemu. To opóźnienie, które zlikwidowaliśmy powoduje przesunięcie momentu, kiedy pokazujemy, gdzie jesteśmy w pandemii. Mimo pewnej tendencji zmniejszenia, to dzienna liczba zachorowań 10-15 tys. to wciąż ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej – wyjaśniał minister zdrowia.

 

comments powered by Disqus