Multimedialna rewolucja na Wawelu

Na wzgórzu wawelskim powstało centrum multimedialne fot. Anna Stankiewicz
Od wtorku turyści mogą odwiedzać Wawelskie Centrum Multimedialne. Całkowity koszt jego realizacji to ponad 3,3 mln zł. Nowe technologie po raz pierwszy wkraczają do wawelskiego muzeum na tak wielką skalę.

– Centrum powstało dla turystów. Po to, żeby mogli tutaj przyjść i dowiedzieć się, co, jak, kiedy i dlaczego. Odwiedzający przybywają tu samodzielnie czy w grupach, pochodzą z różnych krajów. Nie wszyscy przychodzą z przewodnikiem. Nie wszyscy przewodnicy opowiadają grupom to, co my chcielibyśmy opowiedzieć. A tutaj mamy wszystko, co najistotniejsze – przyznaje Hubert Piątkowski z Zamku Królewskiego na Wawelu, odpowiedzialny za projekt Centrum.

Dodaje, że do tego dochodzi jeszcze kwestia biletów.

– Ze względów konserwatorskich jest ich określona pula, która nieraz wyczerpuje się już o godzinie 12.00. Dlatego to pewna forma alternatywy, jeśli nie da się wejść ze względu na brak biletów, będzie to taka namiastka – przyznaje.

Centrum jest czynne w godzinach 10.00–18.00.

W przestrzeni Centrum znajduje się kilka stref – wiedzy, informacji, promocji, integracji sensorycznej oraz strefa dla dzieci.

Nauka przez zabawę

Sporo dzieje się zwłaszcza w strefie przeznaczonej dla najmłodszych odwiedzających. Z myślą o nich powstała specjalna, interaktywna rzeźba wzgórza wawelskiego.

Na okrągłych ekranach wyświetlany jest współczesny model wzgórza, powoli wirujący wokół własnej osi. Dzieci mogą obracać i skalować mapę, a dotknięcie podpisów powoduje podświetlenie wybranego elementu pod makietą i informacji na temat wybranego obiektu. W opisie znajdziemy historię i różne ciekawostki na jego temat.

Co więcej, makieta jest wyposażona w gry dostosowane do dzieci w różnym wieku. I tak mogą dopasować kostium z epoki do historycznej postaci, poszukać skarbu, układać puzzle i przyporządkować różne obiekty z danej epoki do właściwych pól na osi czasu.

Strefa po strefie

W strefie informacji na odwiedzających czeka sporych rozmiarów ekran, na którym widnieją różne „wawelskie informacje” – od tras zwiedzania, przez wystawy stałe i czasowe, po informacje dotyczące biletów czy punktów gastronomicznych.

Natomiast na panoramicznym ekranie w strefie promocji turyści mogą zobaczyć prezentowane etiudy filmowe ukazujące m.in. 24 godziny z życia Wawelu.

W strefie wiedzy znalazło się natomiast sześć interaktywnych stanowisk multimedialnych, które są kompendium wiedzy zarówno o wzgórzu, jak i Zamku Królewskim na Wawelu. Tu w jednym miejscu spotyka się historia, sztuka i archeologia.

Z myślą o niepełnosprawnych powstała multimedialna ściana, która przybliża historię za pomocą systemu głośników kierunkowych, dotykowych ekranów, specjalnych rzeźb i reliefów oraz opisów alfabetem Braille’a.

Zwiedzanie w aplikacji

Centrum to nie wszystko. Powstała specjalna aplikacja mobilna „Wawel”, dzięki której można sprawdzić bieżące informacje, wykaz wystaw, imprez czy tras sezonowych.

Dzięki rozmieszczonym na terenie Zamku Królewskiego sygnalizatorom użytkownik od razu otrzymuje informacje o obiekcie, przy którym się znajduje. Darmową aplikację można pobrać w sklepie Google Play i App Store.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus