Muzeum Lotnictwa Polskiego opowie o „Cyrku Skalskiego”. W niedzielę wyjątkowe święto

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zwiedzanie samolotów, projekcje filmowe, pokazy i otwarcie wystawy o „Cyrku Skalskiego” to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na niedzielę przez Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest corocznie 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.

Z tej okazji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji. W programie m.in. zwiedzanie wnętrz samolotów An-26 i Jak-40 oraz śmigłowca Mil Mi-8s, „Lotnicze emergency” – wykład i pokaz mundurów pielęgniarek lotniczych w służbie USAAF w latach 1943-1945, gry i warsztaty.

Pod niebem Afryki…

Tego dnia zaplanowano również wernisaż i prezentację wystawy „Pod niebem Afryki. Cyrk Skalskiego 1943″. Ekspozycja poświęcona jest Polskiemu Zespołowi Myśliwskiemu (ang. Polish Fighting Team), znanemu jako „Cyrk Skalskiego”.

– To była polska ochotnicza eskadra myśliwska, która w 1943 roku walczyła z Niemcami i Włochami w Afryce Północnej. Z związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą ich działalności zaprezentujemy wystawę planszową opowiadającą o historii jednostki, działaniach bojowych i pilotach, którzy należeli do tej eskadry – mówi Jarosław Dobrzyński, kustosz Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Ekspozycję wzbogacą artefakty i modele samolotów myśliwskich Spitfire w barwach Polskiego Zespółu Myśliwskiego.

Wystawa będzie zlokalizowana w Hangarze Głównym, gdzie znajdują się prawdziwe samoloty Spitfire, niemalże identyczne jak te, na których latali piloci „Cyrku Skalskiego”, a także Messerschmitt Bf 109, czyli ich podstawowy przeciwnik niemiecki – dodaje Jarosław Dobrzyński.

W niedzielę zwiedzający będą mogli obejrzeć również prace Justyny Zawadzkiej „Jedwabiem i piórem” oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. Zaplanowano też projekcje filmów „Atak na tamę Sorpe” i „Cyrk Skalskiego”.

Wspólne świętowanie odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia, od godz. 10:00 do 16:00. Cena biletu wynosi 16 zł (wstęp bezpłatny dla dzieci do 7 roku życia).

Tego dnia Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie czynne w standardowych godzinach (9:00 – 17:00).

Nowy eksponat w muzealnych zbiorach

Od niedawna zwiedzający mogą oglądać makietę samolotu RWD-10 w skali 1:3, którą wykonał i podarował Muzeum Lotnictwa Polskiego Wojciech Kardaś – modelarz i instruktor modelarni lotniczej.

Replika wyposażona jest w silnik spalinowy, a także posiada odwzorowaną tablicę przyrządów. Elementy profilujące kształt kadłuba, skrzydła i stery zostały wykonane z drewna. Model pokryto natomiast płótnem lotniczym. Jego wymiary to: 0,63 m (wysokość), 2,06 m (długość), 2,5 m (rozpiętość).

RWD-10 to polski samolot akrobacyjny używany przez polskie lotnictwo sportowe w latach 1933–1939. Jego głównym konstruktorem był Jerzy Drzewiecki z zespołu RWD w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych.