Muzyka znów zabrzmi w murach krakowskich zabytków

W kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Pandemia koronawirusa trochę zmieniła plany organizatorów festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Tym razem w trakcie festiwalu wystąpią wyłącznie polscy artyści, a w koncertach będzie mogło uczestniczyć znacznie mniej widzów niż do tej pory.

Nie oznacza to jednak, że program tegorocznej, 45. edycji jest mniej bogaty w muzyczne niespodzianki.

Festiwal, który jest muzyczną podróżą po zabytkach Krakowa, startuje 15 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Muzyka w Starym Krakowie to siedemnaście koncertów, które odbędą się w krakowskich kościołach i Sukiennicach.

Koncerty w dobie pandemii

Twórca i dyrektor festiwalu Stanisław Gałoński podkreśla, że festiwal ma przede wszystkim charakter wykonawczy, a biorący w nim udział artyści sami proponują program.

– Przez ostatnie 45 lat wykonywaliśmy nie tylko muzykę klasyczną i dawną, ale również jazz czy muzykę Orientu. W tym roku w związku z pandemią stanęliśmy przed dylematem „co dalej”. Nieco zmieniliśmy program i w tym roku wystąpią wyłącznie polscy artyści – przyznaje Gałoński.

W tym roku ze względów bezpieczeństwa na koncerty będzie mogło wejść o wiele mniej osób niż podczas poprzednich edycji. Przykładowo, do kościoła św. Piotra i Pawła wejdzie ok. 80 osób, a do kościoła Ewangelickiego niewiele ponad 20. Bilety będą dostępne przez internet i w punktach InfoKraków.

– Przed wejściem na każdy koncert będziemy zbierać oświadczenia od widzów, którzy będą w nim uczestniczyć – zapowiada Maciej Michalik z Fundacji Capella Cracoviensis.

Pamięci Pendereckiego

Tegoroczny festiwal zainauguruje występ Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Koncert będzie poświęcony pamięci zmarłego w tym roku Krzysztofa Pendereckiego.

W kościele św. Piotra i Pawła zabrzmią cztery utwory kompozytora: Adagio z 3. Symfonii na orkiestrę smyczkową, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę kameralną, Sinfonietta per archi oraz Chaccone z Polskiego Requiem. Solistą będzie Bartosz Koziak, zaś muzyków poprowadzi Maciej Tworek, który przez ostatnie kilkanaście lat współpracował z Pendereckim.

W programie znalazły się koncerty rodzinne słynnych artystów, a ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie prezentacja Missy Paschalis Marcina Leopolity, kompozytora zwanego też Marcinem Lwowczykiem, uważanego za najwybitniejszego polskiego twórcę polifonicznej kościelnej muzyki renesansowej. Wykonanie zostanie zarejestrowane, a materiał filmowy przekazany bliźniaczemu festiwalowi „Muzyka w Starym Lwowie”.

Podczas jubileuszowej edycji wystąpią m.in. klawesynistka Elżbieta Stefańska, skrzypkowie Kaja Danczowska, Daniel Stabrawa, Aleksandra Kuls, Jakowicz, Jakub Jakowicz, pianiści: Marcin Koziak, Krzysztof Książek, organista Andrzej Białko, flecista Łukasz Długosz, gitarzysta Dymytro Hołoweńko czy grający na pianoforte Marek Toporowski, a także zespoły: męski zespół wokalny Triplum, Krakowski Kwintet Dęty, Collegium Zieleński, Królewscy Rorantyści oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

W programie koncertów festiwalowych nie zabraknie także utworów Ludwiga van Beethovena, którego 250. urodziny obchodzimy w tym roku.

„Służymy mieszkańcom muzyką”

Nasz festiwal przetrwał kolejne transformacje w naszym kraju. Mimo trudnego obecnie czasu, staramy się nie poddawać i służyć mieszkańcom – w ramach naszych możliwości – swoją muzyką w starym Krakowie – podsumowuje Stanisław Gałoński.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here