Nielegalne papierosy w walizce. Wpadka na lotnisku w Balicach

Nielegalne papierosy w walizce fot. służba celna

W trakcie majówki funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na lotnisku w Balicach podróżnych, którzy przewozili ponad 40 tys. szt. nielegalnych papierosów.

Magda Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie podaje, że w trakcie długiego weekendu majowego, funkcjonariusze zatrzymali na lotnisku dwoje pasażerów podróżujących z Aten, którzy w bagażach nielegalnie przewozili do Polski papierosy bez znaków akcyzy.

W bagażu mężczyzny lecącego przez Kraków do Łotwy, wykryto ponad 20 tys. szt. papierosów z tureckimi znakami akcyzy. Tym samym rejsem podróżowała kobieta, która była w drodze do Ukrainy. W nadanej przez nią walizce funkcjonariusze znaleźli 20 tys. szt. papierosów z tureckimi znakami akcyzy. Straty budżetu państwa z tytułu należności podatkowych mogły wynieść około 49 tys. zł.

– Kontrolujemy bagaże podręczne i rejestrowane. Nieważne, czy walizka przyjechała do nas z Aten, czy z Chicago. Bagaże sprawdzamy, między innymi, przy pomocy skanerów rentgenowskich. Często obwąchuje je też specjalnie wyszkolony pies służbowy. Jeżeli istnieje podejrzenie, że w środku znajdują się przedmioty niebezpieczne lub nielegalne, otwieramy je w celu weryfikacji – mówi Anna Miłosz, Kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice.

Dozwolone limity

W przypadku wyrobów tytoniowych,  gdy podróżujemy spoza terenu Unii Europejskiej wolno nam wwieźć do kraju 40 szt. papierosów lub 20 szt. cygaretek lub 10 cygar lub 50 g tytoniu. Jeśli wybierzemy transport morski lub lotniczy, limity są wyższe i wynoszą odpowiednio 200 szt. papierosów lub 100 szt. cygaretek lub 50 szt. cygar lub 250 g tytoniu.

Gdy przejeżdżamy do Polski z krajów należących do Unii Europejskiej możemy zabrać 800 szt. papierosów lub 400 szt. cygaretek lub 200 szt. cygar lub 1 kg tytoniu.