Nowa Huta – najlepsza dzielnica Krakowa!

Michał Drewnicki, Radny Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak pokazują najnowsze badania, mieszkańcy Nowej Huty są najbardziej zadowoleni z życia, a co najciekawsze są najbardziej… krakowscy spośród mieszkańców pozostałych dzielnic. Zapraszam do zapoznania się z ciekawymi wynikami, które zostały zrealizowane w programie Barometr Krakowski.

Poziom zadowolenia z życia w Krakowie dla wszystkich dzielnic jest wysoki. Najniższy dla śródmieścia (81%), natomiast najwyższy (92%) dla Nowej Huty. Trudno wskazać konkretny czynnik, który determinuje taki wynik, bo z pewnością jest ich wiele: dużo zieleni, względny spokój na nowohuckich podwórkach, mniejszy ruch, brak hałasu jak w centrum, ale również pewna odmienność mieszkańców Nowej Huty od pozostałej części miasta.

Co bardzo ciekawe, nowohucianie są najbardziej krakowscy – 68% osób deklaruje, że urodziło się w mieście, przy 50% na Podgórzu i Śródmieściu. Kto mieszka w Nowej Hucie chce tutaj pozostać: tylko 6% z nas chciałoby zamieszkać w innym mieście, a 9% w innej dzielnicy. Dla porównania 27% mieszkańców śródmieścia ma takie chęci. Nowa Huta da się lubić, tylko trzeba się do tego przekonać.

Nowohucianie są również najbardziej przywiązani do Krakowa, bo aż 91% osób czuje więź z miastem i buduje tym samym lokalną tożsamość. 90% z nas czuje się krakowianami i tyle samo jest z tego dumnych. Najsłabiej w tym zestawieniu wypada Podgórze, gdzie wyniki potrafią być o 20 punktów procentowych niższe. Można czuć dumę z takich wyników.

Co ciekawe, mieszkańcy Nowej Huty są najbardziej zadowoleni z funkcjonowania miasta. Podoba nam się transport, czystość, tereny zielone, wywóz śmieci, a nawet… jakość powietrza. Natomiast zauważamy, że władze w centrum miasta niezbyt słuchają mieszkańców Nowej Huty. Najbardziej zależy nam na zwiększeniu atrakcyjności rynku pracy, zdrowiu i obniżeniu kosztów życia.

Co wynika z takich badań? Nowa Huta jest jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic w Krakowie, gdzie nie występuje duża część problemów, które są bardzo uciążliwe w innych rejonach miasta. Równocześnie uwidacznia się tutaj struktura demograficzna, m.in. najwyższa średnia wieku. Badania można skwitować stwierdzeniem, że kto raz przyjechał do Nowej Huty i poznał jej potencjał, ten nie będzie chciał mieszkać gdzieś indziej. Nowohucianie to ludzie dumni z tego kim są i gdzie mieszkają.