Nowe, dynamicznie rozwijające się miejsce na mapie Krakowa. Blisko miasta i po sąsiedzku z przyrodą

Rozpoczynająca się obecnie moda na Bonarkę podąża trendem popularnego na świecie piętnastominutowego miasta, w którym wszystko co potrzebne do zaspokojenia podstawowych potrzeb - jak praca, zaopatrzenie, opieka medyczna czy rozrywka - znajduje się w zasięgu podróży trwającej kwadrans.

Bonarka to dziś na nowo odkrywana, dynamicznie rozwijające się miejsce w Krakowie, które jest coraz częściej wybierane przez młodych ludzi. Decyduje o tym łatwy dojazd do Rynku Głównego i Kazimierza, modnego miejsca, gdzie zarówno krakowianie, jak i turyści chętnie spędzają wolny czas.

Od ponad dekady działa tu największe w południowej Polsce centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, a z czasem dołączył do niego również zespół budynków biurowych z siedzibą wielu międzynarodowych firm. Wielofunkcyjny obiekt jak magnes zaczął przyciągać nowych użytkowników, stając się funkcjonalnym sercem południowej części miasta.

Ten rejon Krakowa jest coraz częściej wybierany pod lokalizację centrów świadczących usługi dla biznesu. Przy ul. Tischnera niedawno wzniesiony został nowoczesny kompleks budynków biurowych, a kolejny jest na ukończeniu. Następne powstają przy ul. Wadowickiej.

Wszystko to sprzyja tworzeniu się obszaru zgodnego z koncepcją tzw. piętnastominutowego miasta. Według jej założeń miasto staje się dużo wygodniejsze dla jego mieszkańców przez zapewnienie każdemu podstawowych usług w odległości zaledwie 15 minut od miejsca zamieszkania. Na pierwszym miejscu wymienia się krótki czas przejazdu do pracy, który Bonarka spełnia dzięki zlokalizowanej w całej okolicy powierzchni biurowej. Podobnie jak możliwość zaspokojenia innych ważnych potrzeb, do których należą zakupy, nauka, opieka medyczna, rozrywka oraz wypoczynek, szczególnie w najbliższej okolicy.

Bonarka, wokół której przebiegają ważne arterie komunikacyjne, pozostaje bowiem w doskonałej harmonii z atrakcyjnymi obszarami zielonymi. Obejmują one miejsca o znaczeniu historycznym, ogólnodostępne parki, aleje i ścieżki rowerowe. W pobliżu rozlegają się połacie łąk z kilkoma stawami. Zróżnicowane ukształtowanie terenu ze wzniesieniem Góra Mandera, jak i zagospodarowane zbiorniki wodne, pozwoliły na utworzenie w tej części miasta chętnie odwiedzanej enklawy przyrody. Nieopodal przy ul. Puszkarskiej zachował się równie atrakcyjny dla mieszkańców teren leśny o przeznaczeniu parkowym.

Znajduje się tutaj słynny Rezerwat Przyrody Nieożywionej „Bonarka” z licznymi alejkami i ścieżką dydaktyczną oraz teren dawnego Obozu „Płaszów”. Na blisko 40 ha otwartej przestrzeni zrealizowany zostanie w tym miejscu przełomowy projekt historyczny Miasta Krakowa - Miejsce Pamięci KL Plaszow.

Bonarka nierozerwalnie kojarzona jest również z pobliskim kamieniołomem Libana. Po zakończeniu eksploatacji złóż stał się on samoistną ostoją przyrody w centrum Krakowa. Dno wypełniło się wodą, pojawiła się roślinność i wiele gatunków ptaków. Dlatego Liban spełnia obecnie ważną funkcję terenów rekreacyjnych. W tym roku jego teren zostanie uporządkowany i zabezpieczony. A w przyszłości? Ekolodzy zabiegają o utworzenie ścieżki edukacyjnej, natomiast miłośnicy dwóch kółek o prowadzącą do kamieniołomu nową trasę rowerową. Tym bardziej że w sąsiedztwie znajduje się jeszcze chętnie odwiedzany Kopiec Krakusa. Z kolei miłośników sportu może ucieszyć informacja o ożywianiu położonego na Krzemionkach dawnego Stadionu Korony Kraków.

W 2021 roku ukończona zostanie modernizacja stacji kolejowej Kraków Bonarka. Powstaną nowe perony i wiaty. Dzięki inwestycji połączenia aglomeracyjne będą sprawniejsze i wygodne. Skróci się też o kilka minut czas dojazdu do Dworca Głównego, skąd łatwo przejść na pobliskie przystanki autobusowe, lub w 5 minut do osiedla mieszkaniowego i pod centrum handlowe. Ważną zmianą w komunikacji pieszo-rowerowej południowego Krakowa było niedawne oddanie do użytku kładki rowerowej wzdłuż ulicy Kamieńskiego. Już dziś umożliwia ona dojazd mieszkańcom Bonarki na bulwary wiślane. Niebawem połączy cały ruch rowerowy z południowego Krakowa do jego centrum. Od przyszłego roku do Rynku Głównego będzie można stąd dotrzeć rowerem w niecały kwadrans!

Wyjątkowe walory okolicy dostrzegł polski deweloper Echo Investment, który tuż obok centrum handlowego u zbiegu ulic Puszkarskiej i Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozpoczął budowę I etapu osiedla. Powstanie na nim pond 140 mieszkań.

Przez dodanie w tym miejscu nowego projektu mieszkaniowego Bonarka Living, całe otoczenie zyska cechy samowystarczalnej okolicy: z setkami punktów sprzedaży, kinem, przychodnią medyczną, przedszkolem, klubem fitness oraz tysiącami miejsc pracy.

- Powstały miejski dystrykt, wpisujący się w ideę piętnastominutowego miasta, pozwala ludziom nie tylko na realizację wszystkich podstawowych zadań codziennych: pracy, mieszkania i rozrywki, ale także sprzyja tworzeniu lokalnej społeczności - mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w Echo Investment.

Stąd też promocja osiedla oparta na hasłach: „Wszystko w sąsiedztwie”, „Wszystko na miejscu”. Idei tej sprzyja położenie w atrakcyjnym otoczeniu, walory funkcjonalne i dogodna komunikacja.

Projekt osiedla od początku miał spełniać wymogi nowoczesnej architektury, stąd między innymi charakterystyczne balkony w stylu „coffetable4two”. Zaplanowano też szereg najnowszych rozwiązań pomocnych mieszkańcom w ich codziennym funkcjonowaniu, takich jak chociażby inteligentny system zarządzania mieszkaniem Echo Smart, punkt odbioru przesyłek, stanowisko do ładowania pojazdów elektrycznych, stojaki na rowery czy podziemny garaż z boksami na jednoślady.

- Staramy się sprawić, by mieszkańcom żyło się coraz wygodniej. I temu mają służyć rozwiązania takie jak elektromobilność, systemy smart home, czy wreszcie ekonomia współdzielenia. Stojaki na rowery, ładowarki do aut elektrycznych oraz paczkomaty powodują, że ludziom wygodniej się pracuje i mieszka - dodaje Dawid Wrona.

Ważnym atutem w wyborze przez inwestora tej lokalizacji były wyrastające w okolicy nowe biurowce. Znajdują się nieopodal Bonarki Living lub można do nich szybko dotrzeć, np. przez zaprojektowane na ulicy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rondo, które ułatwi przejazd do Łagiewnik i ulicy Tischnera.

- Nie od dziś wiemy, że Kraków outsourcingiem stoi. Teraz dynamicznie pod tym względem rozwija się południowa część miasta, więc poniekąd w sposób naturalny Bonarka staje się jego najważniejszym punktem. Dlatego osoby zatrudnione w zespołach biurowych, które zdecydują się na zamieszkanie na naszym osiedlu, będą miały pracę w zasięgu ręki. A po jej zakończeniu możliwość zrobienia zakupów o każdej porze oraz pełen zakres usług, w tym rekreacji i wypoczynku - przekonuje dyrektor Dawid Wrona.

Deweloper docenił również niezwykle istotne dla funkcjonowania nowej okolicy szybko postępujące inwestycje drogowe. Położenie nowego osiedla w sąsiedztwie najważniejszych ulic i ścieżek rowerowych umożliwi jego mieszkańcom dogodny przejazd w zasadzie każdym dowolnie wybranym środkiem komunikacji. W zasięgu wzroku znajdują się przystanki autobusowe, tramwajowe i stacji kolejowej. Do stacji metra przy Rondzie Matecznego można będzie w przyszłości dojść zaledwie w 10 minut. Dojazd samochodem do autostrady A4 zajmie 10 minut i tyle samo do wyjazdu w stronę Zakopanego.

Ze względu na tak dogodne usytuowanie komunikacyjne w mieście, bliskość terenów zielonych oraz dostępność różnorodnych usług i handlu, Bonarka uznawana jest obecnie za jeden z najatrakcyjniejszych do zamieszkania obszarów Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie