Miejscy planiści przygotowują nowe plany miejscowe dla rejonu ulicy Myśliwskiej. W internecie pojawiła się petycja, by tereny zielone między blokami a Wisłą zostały przeznaczone na park, a nie pod zabudowę. Na razie jednak urząd nie planuje takich zmian.
Chodzi o kilka działek położonych za blokami przy Myśliwskiej, od numerów 70 do 78. W obowiązującym obecnie planie są one przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Ponieważ jednak miasto przygotowuje nowy plan, mieszkańcy liczą na to, że uda się przy tej okazji zmienić przeznaczenie działek.
Mieszkańcy przytaczają kilka argumentów za taką zmianą. Pierwszy to zagrożenie powodziowe. – W czasie powodzi w maju 2010 roku doszło do całkowitego zalania tych terenów – podkreśla Rafał Zawiślak, autor petycji. Zwraca też uwagę, że obszar leży nad Wisłą i pełni rolę korytarza przewietrzania miasta, a na jego terenie znajdują się siedliska chronionych gatunków, m.in. modraszków, derkaczy czy słowików.
Na potrzebę zachowania terenu zielonego ma zdaniem mieszkańców wskazywać również postępująca zabudowa i niedobór miejsc do rekreacji. – Jako mieszkańcy tego miasta pragniemy aby ostatnie okoliczne tereny zielone nie zostały zabudowane, zwłaszcza iż w sąsiedztwie, na terenach poprzemysłowych (np. tereny Tytoni polskich, oraz bazy Budostalu przy ul. Myśliwskiej) powstaną nowe osiedla mieszkaniowe, nie tworząc jednocześnie nowej infrastruktury komunikacyjnej, publicznej czy przestrzeni zielonych dla nowych jak i starych mieszkańców tego rejonu – czytamy w mailu przesłanym do redakcji.
Kontynuacja dotychczasowych rozwiązań
Urzędnicy argumentują, że w myśl „kontynuacji planistycznej” wszystkie założenia nowego planu muszą być zgodne z przyjętym wcześniej studium – czyli w praktyce będą analogiczne do obowiązującego dotychczas planu.
Przekonują też, że ok. 38% powierzchni planu nazwanego „Rejon ulicy Koszykarskiej” będzie zapisane jako teren zielony i obejmie m.in. 5-hektarowy obszar tworzonego parku „Ogród Płaszów”.
– Już na etapie opracowywania uwarunkowań do tego projektu planu odbyło się pierwsze ze spotkań z mieszkańcami obszaru i radnymi dzielnicowymi. Na kolejnych spotkaniach z mieszkańcami i radnymi dzielnicowymi omawiane były kolejne koncepcje tego planu. Wyznaczenie w projekcie planu terenu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW.9), jak również zasięg Terenów zieleni urządzonej (ZP.4 i ZP.6), nie było kwestionowane – mówi Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta.
Plan będzie pokazany
Pod petycją podpisało się jak dotąd ponad 750 osób. Liczą, że uda im się wywalczyć zmianę przeznaczenia działek. Jeśli im się uda, chcieliby wystąpić o utworzenie zespołu krajobrazowego lub innej formy ochrony przyrody, a także stworzenia np. ścieżek edukacyjno-przyrodniczych tak aby nasze dzieci mogły obcować z naturą. – Dodatkowo, w pobliżu naszych bloków znajduje się „Geometryczny Środek Miasta Krakowa”, który dzięki naszym staraniom możemy uczynić „Zielonym Geometrycznym Środkiem Krakowa” – mówi Zawiślak.
Urząd zapowiada, że zgodnie z procedurą plan zostanie jeszcze na 21 dni wyłożony do wglądu. Wtedy będzie można składać do niego uwagi. – Zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończenie prac planistycznych powinno nastąpić w IV kwartale 2016 r. – mówi Jan Machowski.