Nowy uniwersytet z siedzibą przy Alejach Trzech Wieszczów

Siedziba dawnego śląskiego seminarium
Uniwersytet SWPS nabył historyczny gmach dawnego Seminarium Śląskiego, przy Alei Adama Mickiewicza. Będzie się w nim mieściła siedziba Filii w Krakowie im. ks. Józefa Tischnera Uniwersytetu SWPS.

Od dwóch lat trwa proces integracji Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera z Uniwersytetem SWPS z Warszawy.

Nowa siedziba krakowskiego kampusu Uniwersytetu SWPS znajdzie się w ścisłym centrum Krakowa. Studenci i studentki USWPS mają rozpocząć zajęcia przy Al. Mickiewicza 3 od października 2025 roku. Wcześniej budynek był właśnością archidiecezji katowickiej, która sprzedała obiekt prywatnemu inwestorowi. Gmach Seminarium Śląskiego od Adama Bachledy zakupił Uniwersytet SWPS w Warszawie.

Ewenement uczelni

Na czym polega specyfika USWPS?

– Jesteśmy uczelnią akademicką, która bardzo silnie i konsekwentnie rozwija działalność badawczą. Jako uczelnia niepubliczna realizujemy swoją misję edukacyjną i naukową. Realizujemy ją za niepubliczne pieniądze i choć na projekty badawcze i społeczne pozyskujemy publiczne środki z grantów, to nie mamy subwencji na rozwój dydaktyki, rozwój działalności, infrastruktury tak, jak uczelnie publiczne. W tym sensie ewenement polega na tym, że jesteśmy silną, wysoko ewaluowaną, realizującą misję publiczną, uczelnią akademicką, chociaż niepubliczną – mówi dr Ewa Ger, dyrektor generalna Uniwersytetu SWPS.

USWPS to „uczelnia niepubliczna, która realizuje cele publiczne”. W czym to się wyraża? – W prowadzeniu i implementowaniu do otoczenia badań naukowych na najwyższym poziomie. To jest naszym wyróżnikiem. Realizujemy tzw. „trzecią misję uczelni” także poprzez projekty społeczne i na rzecz biznesu. Przy uniwersytecie działa również Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Uruchamiamy spin-offy, czyli spółki, które w modelu rynkowym wprost implementują wyniki badań naukowych do otoczenia. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, np. z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Angażujemy się w debatę na ważne społecznie tematy, rozwijamy działalność własnej Fundacji Pro Akademika, która m.in. wspiera młode talenty – wymienia dr Ger.

Czym zaowocuje integracja dwóch uczelni?

Dyrektor generalna Uniwersytetu SWPS widzi same pozytywne strony. – Wyższa Szkoła Europejska to uczelnia, która funkcjonuje na małopolskim rynku od 20 lat i prowadzi kierunki studiów, które będą kontynuowane po integracji z Filią Uniwersytetu SWPS. Połączenie z Uniwersytetem SWPS daje możliwość wspólnego rozwoju działalności edukacyjnej, badawczej, artystycznejoraz społecznej. Możemy rozwijać potencjał WSE, dodając część akademicką, badawczą i budować rozwój Uniwersytetu SWPS na potencjale lokalnym – dodaje.

Kraków siedzibą USWPS w Małopolsce

Pomysł, żeby być Małopolsce pojawił się jakiś czas temu. – Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce i było dla nas jasne, że prędzej czy później to się stanie. Współpracujemy z uczelniami krakowskimi i kiedy pojawiła się propozycja ścisłej współpracy z Wyższą Szkołą Europejską, to ostatecznie zdecydowaliśmy się na uruchomienia filii poprzez włączenie tej uczelni w nasze struktury. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odzewem. Dużym wyzwaniem było znalezienie siedziby dla działalności naszej uczelni. 4 stycznia tego roku zakupiliśmy piękny budynek tzw. Kolegium Śląskiego przy Alei Adama Mickiewicza 3 w samym centrum Krakowa, w pobliżu innych uczelni i instytucji kultury. Cieszymy się, że filia Uniwersytetu SWPS w Krakowie im. ks. Józefa Tischnera już w 2025 roku będzie realizować swoją działalność w zabytkowym budynku, który ma dużą wartość historyczną i zlokalizowanym w tak prestiżowym miejscu. Do tego czasu siedzibą filii pozostaje obecna siedziba Wyższej Szkoły Europejskiej przy Alei Jana Pawła II – zaznaczyła dr Ger.

***

Oferta dydaktyczna Filii w Krakowie im. ks. Józefa Tischnera Uniwersytetu SWPS to:

Wydział Psychologii (Studia od roku akademickiego 2023/2024)

● Psychologia

Wydział Interdyscyplinarny (Studia od roku akademickiego 2024/2025)

● Grafika reklamowa i multimedia

● Game Design

● Sztuka Cyfrowa

● Lingwistyka dla biznesu

● Skandynawistyka

● Zarządzanie strategiczne