Obiekty rzeźbiarskie i reliefy na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 26 września do 6 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawę obiektów rzeźbiarskich i malarstwa Dobiesława Gały. „Strefa 79” jest m.in. próbą zilustrowania ulotności naszej pamięci.

Na ekspozycji przedstawione zostaną strukturalne cykle, obejmujące monochromatyczne, ciemne, białe oraz wielobarwne kompozycje o charakterze reliefowym. Jak podkreśla sam autor, są to pewnego rodzaju hybrydy rysunku, grafiki i rzeźby czy malarstwa i rzeźby.

– To ciągły eksperymentalny proces poszukiwawczy, który niemal za każdym razem zaskakuje czymś nieoczekiwanym, co zresztą staje się inspiracją do dalszych poszukiwań i realizacji kolejnych serii prac – informuje Dobiesław Gała.

Dobiesław Gała
Dobiesław Gała

W poszukiwaniu metafizycznej przestrzeni

Wielopłaszczyznowe formy, nieoczywiste struktury czy metaliczna paleta barw sprawiają, że odbiorcy najczęściej lokują dzieła artysty w obszarach metafizyki i kosmosu. Prace Dobiesława Gały to zdekonstruowane obszary ukazujące zacieranie się wszelkich zdarzeń w warstwie materialnej i duchowej.

– Wymiar metafizyczny to ważny elementem mojej twórczości, opowiadam o człowieku jako fizycznym bycie, który pozostawia w świadomości swojego otoczenia trwały ślad niematerialny. Ten ślad jest pewnego rodzaju deformacją struktury przestrzeni, współistnieniem w czasie, wpływaniem na przyszłość – wyjaśnia artysta.

Powrót do przeszłości

Projekty Dobiesława Gały zatrzymują widza w stanie zawieszenia pomiędzy tym, co było, jest i będzie.

– Z biegiem czasu ślad zanika, zarasta materią czasu i biegiem życia kolejnych istnień. Pojedynczy życiorys staje się elementem historii. Każdy realny kształt zamazuje się, staje się pamięcią o przedmiocie – tłumaczy autor wystawy „Strefa 79”.

Dzięki prezentacji różnych faz destrukcji możliwy jest jednak powrót do przeszłości i rekonstrukcji minionych zdarzeń.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 12 października o godz. 18:00 w Nowohuckim Centrum Kultury. Prace Dobiesława Gały – rzeźbiarza, doktora sztuki, adiunkta w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Prodziekana na Wydziale Rzeźby – będzie można oglądać do 6 listopada. Wstęp wolny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus