Obostrzenia wracają. „Jesteśmy w apogeum czwartej fali pandemii”

fot. ministerstwo zdrowia

– Jesteśmy w apogeum czwartej fali. Teraz spodziewamy się, że te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na stabilnym poziomie. Taki sposób myślenia do tej pory praktykowaliśmy, to znaczy, że mamy sytuację pod kontrolą i jesteśmy w stanie w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, biorąc pod uwagę wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Liczba zachorowań na dzień 29 listopada to 13,1 tys. przypadków. Szef resortu zdrowia tłumaczył, że liczba zachorowań powoli się zmniejsza. W województwie lubelskim i podlaskim mamy do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń, na Mazowszu IV fala hamuje, natomiast w pozostałych regionach „mamy kontynuację wzrostu”. – Szczególnie niepokoi sytuacja na Śląsku, gdzie te dynamiki są stosunkowo duże i tam mamy też względnie dużą liczbę mieszkańców – dodał.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Minister zdrowia zapowiedział nowe regulacje związane z pandemią, które będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia. Dotyczy to m.in. kościołów, instytucji kultury, hoteli, gastronomii, klubów fitness czy dużych imprez.

Przypominam, że we wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc., nie mieszczą się osoby zaszczepione. Zmniejszamy ten limit do 50 proc. To dotyczy gastronomii, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny czy aquaparki – mówił Adam Niedzielski.

Jeśli chodzi o uroczystości, takie jak wesela, komunie czy dyskoteki, limit zostaje zmniejszony ze 150 osób na 100 osób.

Obostrzenia dotkną też wydarzeń sportowych poza dużymi tego rodzaju obiektami. – Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę do 250 osób – zaznaczył.

– Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard – tam, gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 mkw., teraz podnosimy ten limit na 15 m2 – wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Zakaz lotów

Rząd wydał zakaz lotów do siedmiu krajów rekomendowanych przez Europejską Agencję ds. Kontroli Zakażeń. Na liście znalazły się: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni.

Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny – od 8. dnia po teście PCR – poinformował Adam Niedzielski.

– Jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień. W tej chwili niniejsze regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie taki 2,5-tygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych z nową mutacją wirusa – podsumował minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

comments powered by Disqus