Wojewoda: w ciągu tygodnia liczba pacjentów z Covid-19 wzrosła o 32 procent

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tydzień temu w szpitalach w Małopolsce leżało 1508 pacjentów, dziś o godzinie 10 było ich 1994. Służby wojewody stopniowo zwiększają liczbę dostępnych dla nich łóżek, w tym tych z respiratorami.

– Mamy znaczący przyrost liczby pacjentów z Covid-19 i w ciągu najbliższych dni będziemy notować dalsze wzrosty – stwierdził wojewoda Łukasz Kmita podczas poniedziałkowego briefingu.

Według danych sprzed południa, w małopolskich placówkach przebywało 1994 pacjentów zakażonych koronawirusem, podczas gdy tydzień temu było ich 1508. To duży wzrost, choć w minionych tygodniach zdarzały się już większe, nawet o 49%.

Apel o szczepienie

Wolnych łóżek respiratorowych jest 36, przy czym zapotrzebowanie rośnie – w ciągu tygodnia liczba zajętych wzrosła o 41. – Przyrasta liczba zajętych miejsc respiratorowych, a w opinii ordynatorów osoby, które są w najcięższym stanie, to osoby niezaszczepione – mówił wojewoda i po raz kolejny zachęcał mieszkańców regionu do decyzji o szczepieniu. Obecnie zaszczepionych jest 44,6% Małopolan. Liczba podawanych dziennie dawek wzrosła, ale wynika to w dużej mierze z aplikowania trzeciej dawki.

Dwa kroki przed epidemią

Równocześnie wojewoda zapowiadał stopniowe zwiększanie liczby łóżek. – Staramy się być przynajmniej o dwa kroki przed epidemią – mówił i tłumaczył, że pula jest zwiększana stopniowo, by nie wyłączać sprzętu z użytkowania na innych oddziałach i nie utrudniać ich bieżącego funkcjonowania.

News will be here