Olga Tokarczuk odbierze tytuł doktora honoris causa UJ

Olga Tokarczuk podczas Festiwalu Conrada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

7 października odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ, podczas którego tytuł doktora honoris causa odbierze polska noblistka Olga Tokarczuk.

Decyzję o przyznaniu tytułu doktora honoris causa Oldze Tokarczuk Senat UJ podjął podczas posiedzenia, które odbyło się 28 kwietnia 2021.

Noblistka otrzyma tytuł honoris causa w szczególności za „twórczość literacką jako sztukę wypowiadania całości ludzkiego doświadczenia, odkrywczo odsłaniającą prawdę o człowieku, pozwalającą odnaleźć porządek i sens”.

Tokarczuk ma na swoim koncie m.in. Nagrodą Literacką „Nike”, Nagrodą Literacką „Nike” Czytelników, Vilenica International Literary Prize, Kulturhuset Stadsteaterns internationella litteraturpris, The Man Booker International Prize, Prix Laure Bataillon, Bologna Ragazzi Award oraz Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Idee równości i wolności

Senat UJ zwraca też uwagę na aktywność pozaliteracką Tokarczuk. Jak uzasadnia uczelnia, chodzi o „kulturalną, społeczną, obywatelską, ekologiczną, szerzącą idee równości, wolności i demokracji w kraju i na świecie, jak również poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne”. Uczelnia doceni również całokształt działalności dydaktycznej pisarki.

Olga Tokarczuk przez kilka lat była wykładowczynią w Studium Literacko-Artystycznym działającym w ramach Wydziału Polonistyki UJ.

Honorowa obywatelka Krakowa

Dzień później, w piątek, 8 października, Tokarczuk W piątek, 8 października, na uroczystej sesji rady miasta, Tokarczuk odbierze tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.