Olga Tokarczuk odbierze tytuł honorowej obywatelki Krakowa

Olga Tokarczuk podczas Festiwalu Conrada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek, 8 października, noblistka Olga Tokarczuk odbierze tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Decyzję w sprawie przyznania Oldze Tokarczuk tytułu radni podjęli 9 czerwca podczas sesji. Swoje poparcie dla wniosku radnych wyraziło również Wydawnictwo Literackie.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że z Krakowem noblistkę łączy nie tylko siedziba wydawcy, ale i to, że wielokrotnie gościła na Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Conrada.

– Jest feministką, wspiera działania na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Czytelnicy cenią Panią Olgę Tokarczuk za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię, a w swoich opowieściach przekracza utarte granice, nie boi się także podejmowania trudnych tematów – pisali w uzasadnieniu radni.

Olga Tokarczuk, wybitna pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy otrzymała w 2018 roku Literacką Nagrodę Nobla. Książki Tokarczuk zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Na jej twórczość składa się kilkanaście powieści: „Miasta w lustrach”, „Podróż ludzi Księgi”, „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Szafa”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Opowieści wigilijne”, „Lalka i perła”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź pług swój przez kości umarłych”, „Moment niedźwiedzia”, „Księgi Jakubowe”, „Zgubiona dusza”, „Opowiadania bizarne” i „Czuły narrator”.