Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych a wybór działki – wygodny dom, czyli na ilu metrach mieszkać?

Powodów, dla których decydujemy się na budowę domu, jest wiele – ucieczka z miasta, marzenie o domu z ogrodem, chęć odizolowania się od ludzi w dalekiej głuszy. Jednym z często wymienianych jest potrzeba zwiększenia przestrzeni życiowej, o którą tak trudno w mieszkaniu. Potrzeba ta może być tak silna, że często decydujemy się na budowę domu o wiele dla nas za dużego. W poniższym artykule podpowiemy, jak optymalnie dobrać wielkość domu oraz działki budowlanej, na której postawimy własne cztery ściany.

Wielkość domu a wymiary działki budowlanej

Najlepszym rozwiązaniem dla planujących budowę jest wyszukanie i zakup takiej działki, która będzie idealnie dopasowana do wymarzonego projektu. Niestety, czasem jesteśmy zmuszeni do dostawania projektu i marzeń do terenu, którym akurat dysponujemy. Może być to działka otrzymana w spadku lub miejsce, które jest jedynym możliwym do zagospodarowania. Na szczęście istnieje olbrzymi zasób projektów – bardzo dobre możemy znaleźć na stronie: DomoweKlimaty.pl – które doskonale sprawdzą się nawet na nietypowych, czy niewielkich działkach budowlanych. Dysponując niewielką parcelą, a chcąc uzyskać jak najwięcej przestrzeni użytkowej, jesteśmy zmuszeni sięgnąć po projekty domów piętrowych. Świetnie nadadzą się one nawet dla wieloosobowej rodziny. Mniej liczne i przywiązane do tradycyjnego budownictwa familie sięgną raczej po projekty domów z użytkowym poddaszem. Są one najchętniej budowane w naszym kraju i najlepiej oddają klimat i charakter wsi. Rozplanowanie przestrzeni w nich nie jest trudne, a jak to zrobić, podpowie nam artykuł: „Jak funkcjonalnie zagospodarować dom z poddaszem dla całej rodziny? Podział domu na strefy”.

Wygoda użytkowania domu jednorodzinnego

Istnieje kilka, podstawowych elementów, które decydują o wygodzie użytkowania domu. Oprócz zapewnienia sobie prywatności i możliwości odpoczynku w wydzielonej strefie ciszy trzeba też pamiętać, że dom jednorodzinny to nie tylko odosobniony azyl dla każdego członka rodziny. Wszyscy się przecież spotykamy, musimy mieć odpowiednio dużo miejsca dla wspólnych posiłków, a osoba mająca akurat dyżur w kuchni doceni jej przestronność i poprawne rozlokowanie „trójkąta roboczego”. Kto lubi poranny ścisk i kolejkę przed drzwiami łazienki? Projekt domu musimy tak dopasować, aby ilość sypialni, łazienek była wystarczająca dla całej rodziny. Mieszkając daleko od sklepów spożywczych i galerii, musimy przewidzieć miejsce na trzymanie zapasów – dobrze jest więc mieć tuż obok kuchni spiżarnię mogąca pomieścić wiele półek na przetwory, małą zamrażarkę i kilka szafek. Któryś z domowników lubi majsterkować lub jego hobby wymaga oddzielnego pomieszczenia? Im bardziej przewidujący będziemy podczas wyboru projektu, tym lepiej zorganizujemy sobie przestrzeń nowego domu, chociaż pewnie i tak, po kilku latach okaże się, że jeszcze przydałoby się kilka dodatkowych metrów powierzchni na motocykl czy quada dla naszego smyka. Biorąc pod uwagę wszystkie założenia musimy mieć z tyłu głowy, że jeśli wielkość działki jest dla nas dużym ograniczeniem musimy koniecznie ograniczyć naszą przestrzeń do minimum oraz ich funkcjonalności.

Optymalna powierzchnia domu jednorodzinnego

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które później mają ogromny wpływ na koszty utrzymania budynku, jest budowa zbyt dużego domu. Inwestycja taka będzie znacznie droższa nie tylko w budowie – późniejsze rachunki za prąd i opał będą szczególnie dotkliwe. Mieszkanie o powierzchni 60 – 80 m2 jest uznawane za przestronne nawet dla kilkuosobowej rodziny, więc dlaczego dom o powierzchni 120 – 150 m2 miałby być za mały? Taki właśnie przedział będzie optymalny dla całej rodziny. O funkcjonalności przestrzeni użytkowej będzie też decydował odpowiedni układ pomieszczeń, dlatego tak ważne jest, aby swoje preferencje, przyzwyczajenia oraz oczekiwania dokładnie przedyskutować z architektem w momencie wyboru projektu.

Inwestycja w dom ma charakter wieloletni, dlatego do tego tematu należy podejść z rozwagą, chociaż entuzjazm może nieco przysłaniać nam realne spojrzenie. Moment wyboru projektu i omówienie go z architektem musimy przeprowadzić na spokojnie i z opanowaniem. Dobrze dostosowany do naszych potrzeb projekt będzie podstawą radości z użytkowania domu. Najgorsze, co może nas spotkać, to życie w domu zupełnie niedopasowanym do naszego charakteru i potrzeb, w którym każda chwila będzie walką, a nie relaksem.

News will be here