Piękna tradycja trwa. Jan Kościuszko nie zawiedzie potrzebujących

Wigilia, 2016 rok fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

W niedzielę od godziny 11 na Rynku Głównym, osoby bezdomne i ubogie spotkają się przy największym w Polsce wigilijnym stole. Potrzebujący otrzymają ciepłe posiłki, paczki świąteczne oraz możliwość skorzystania z pomocy medycznej – informuje magistrat.

Przedświąteczną, krakowską tradycją jest organizowana przez restauratora Jana Kościuszko wigilia dla ubogich.

–  Po jednej stronie stołu spotykają się ci, którzy dają, po drugiej, ci którzy biorą, bo muszą brać. Ten stół ma łączyć, a nie dzielić. Nie chodzi wyłącznie o to, by osoby potrzebujące mogły zjeść ciepły posiłek, ale żebyśmy mogli spędzić ten wyjątkowy dzień razem. Dajemy ludziom przestrzeń, w której mogą się spotkać niezależnie od zasobności portfela czy preferencji politycznych. Na tym polega piękno naszej Wigilii – mówi Kościuszko.

Przygotowanie potraw rozpoczyna się już w piątek.- Podczas Wigilii nie może zabraknąć barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, bigosu i oczywiście karpia. Co roku przygotowujemy ok. 50 tysięcy dań. Rozdajemy także świąteczne paczki z żywnością o przedłużonym terminie ważności. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ludzi wielkich serc, czyli naszych wigilijnych partnerów – dodaje Jan Kościuszko.

Każdy może pomóc

Uczestnicy Wigilii poza ciepłymi posiłkami, otrzymują także świąteczne paczki. Chętnych na nie z roku na rok przybywa. Dlatego, 16 grudnia, podczas trwania wydarzenia prowadzona będzie zbiórka żywności o przedłużonym terminie ważności. Konserwy, makarony, słodycze i inne produkty spożywcze w trwałych opakowaniach trafią do przygotowywanych paczek i zostaną bezpośrednio przekazane osobom potrzebującym.

Wzorem ubiegłych lat podczas Wigilii na Rynku Głównym stanie szpital polowy, gdzie osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z pomocy medycznej i wykonać podstawowe badania, np. EKG, USG czy echokardiografię.

comments powered by Disqus