Pierwszy medalista olimpijski z Nowej Huty będzie miał swój skwer

fot. Nowy Hutnik 2010

Bokser Stanisław Dragan zostanie patronem skweru u zbiegu ulic Żeromskiego, Wojciechowskiego i Struga w Nowej Hucie.

O upamiętnienie brązowego medalisty olimpijskiego z Meksyku (1968) Stanisława Dragana starał się Małopolski Związek Bokserski. Prezydent przygotował projekt uchwały, teraz decyzję będą podejmowali radni. Postać wybitnego sportowca nie budzi żadnych kontrowersji. Wniosek uzyskał pozytywną opinie zespołu ds. nazewnictwa komisji kultury i ochrony zabytków oraz zarządu dzielnicy.„Proponowany patron posiada pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej. Nadanie nazwy bezimiennemu skwerowi pozwoli w godny sposób uczcić pamięć Stanisława Dragana” – czytamy w projekcie uchwały.

Sportowiec, trener, działacz, filantrop

Stanisław Dragan urodził się 21 listopada 1941 roku w Sadkowej Górze pod Mielcem. Największe sukcesy odnosił w barwach Hutnika. Poza brązowym medalem olimpijskim, pierwszym wywalczonym przez sportowca z Nowej Huty, świętował sześć tytułów mistrza Polski i jeden wicemistrza. W reprezentacji wystąpił 15 razy – wygrał dziewięć walk, jedną zremisował i pięć przegrał.

Po zakończeniu kariery był trenerem, działaczem sportowym (m.in. prezesem Małopolskiego Związku Bokserskiego) i przewodniczącym rad nowohuckich dzielnic. Razem z żoną prowadził przy placu Centralnym zakład krawiecki. Na ubraniach, szyli głównie garnitury komunijne, znajdowała się naszywka marki „Dragan”. Nie był głuchy na potrzeby biednych, choć nie lubił się chwalić, że pomaga.

Tragiczna śmierć

Były mistrz ringu zmarł niespodziewanie 21 kwietnia 2007 roku w wyniku obrażeń doznanych w wypadku przy pracach gospodarskich przy domku letniskowym w Kasince Małej. Został pochowany na Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Od kilku lat organizowany jest memoriał im. Dragana.

Postać Stanisława Dragana przypomnieliśmy w 2019 roku z okazji 70-lecia Nowej Huty:

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta