Pod Krakowem wybudują nową obwodnicę. Powstanie 300-metrowy tunel

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wojewoda małopolski przekazał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zgodę na realizację 10-kilometrowego odcinka drogi, która połączy węzeł Modlniczka i Rudawę.

– Inwestycja dotycząca obwodnicy Zabierzowa to tak naprawdę 10 kilometrów zupełnie nowej drogi, która będzie prowadzona po nowym śladzie. To także odciążenie dwóch miejscowości poza Zabierzowem i wyprowadzenie ciężkiego ruchu poza centra miejscowości – powiedział wojewoda Łukasz Kmita. Przypomniał, że z drogi krajowej nr 79 codziennie korzysta ponad 21 tys. kierowców, co powodowało skargi mieszkańców na hałas oraz niebezpieczeństwo.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że wspomniana droga stanowiła alternatywę dla płatnego odcinka autostrady A4 w kierunku Katowic i była „niezwykle obciążona ruchem samochodowym”. Jego zdaniem wybudowanie obwodnicy Zabierzowa przyczyni się do poprawy nie tylko bezpieczeństwa na drodze, ale również podniesie komfort życia mieszkańców podkrakowskiej gminy.

Czas na znalezienie wykonawcy

Agnieszka Wachowska, wicedyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA stwierdziła, że po przejściu ważnego etapu, jakim jest pozyskanie zezwolenia na realizację inwestycji, urzędnicy będą mogli znaleźć wykonawcę prac budowlanych.

Firma, która otrzyma zlecenie, będzie musiała wybudować 10 kilometrów drogi krajowej. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki. Fragment bliżej Krakowa (ok. 3 kilometry) ma mieć po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Na pozostałej części kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku.

W ramach inwestycji powstanie 300-metrowy tunel, 13 obiektów mostowych, a istniejące skrzyżowania zostaną przebudowane na ronda. Budowa nowej drogi powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć

comments powered by Disqus