Ponad 1900 pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej pojedzie do Lizbony: Ci od Jana Pawła II bardziej czują ducha ŚDM

Ks. Filar: Kiedy pada hasło fot. Krzysztof Kalinowski

W spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Lizbonie weźmie udział ponad 1900 pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Choć, jak przyznają organizatorzy, dane te są wciąż dynamiczne.

Do 37. Światowych Dni Młodzieży pozostało już tylko nieco ponad dwa tygodnie. O przygotowaniach, nadziejach związanych z wielkim świętem młodych mówi ks. Marcin Filar, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

Duchowny zauważa, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie sprawiły, że kiedy pada hasło „ŚDM”, od razu uruchamiają się wspomnienia. –  Ta edycja jest wyjątkowa, bo jest pierwszą, w której tak licznie uczestniczymy. Wyzwaniem było na pewno to, że minęło już pewne pokolenie od Krakowa. Ci, którzy teraz jadą jako 16-latkowie, wtedy mieli 9 lat – dodaje.

Sztafeta w przekazywaniu wiary

Zapytany o to, czym dla niego są Światowe Dni Młodzieży, ks. Filar odpowiada: Przy tej edycji po raz pierwszy patrzę na nie jako na proces przekazywania wiary. Mam doświadczenie tych pielgrzymów, którzy byli bardzo młodzi w Panamie czy Krakowie i patrzyli na starszych. Teraz oni jadą już jako ci starsi w grupie, tłumacząc młodym, jak to będziemy przeżywać, jak to się będzie działo.

W przekonaniu duszpasterza, fakt, że Światowe Dni Młodzieży były w Krakowie, nie jest bez znaczenia.  –  Jesteśmy jakoś bardziej przesiąknięci, ale też to, że po prostu dobrze się u nas dzieje w temacie duszpasterstwa młodzieży, tak mi się wydaje. Południe Polski takie jest, że my to po prostu czujemy. I czujemy też Jana Pawła – wyjaśnia.

„Ci od Jana Pawła II”

Święto młodych w Lizbonie to okazja dla pielgrzymów z Małopolski na spotkanie się z młodzieżą z różnych krajów. Ksiądz Marcin podkreśla, że będzie to także szansa na to, że zobaczą, że są przyjmowani tak, bo „są od Jana Pawła”, to będzie bardzo ważne dla nich. Zupełnie inna perspektywa niż mają tutaj w kraju.

Przygotowania do ŚDM. Trochę danych

Ks. Michał Korbel odpowiedzialny za przygotowanie wyjazdu młodych na ŚDM w Lizbonie również wskazuje na duże zainteresowanie młodych wyjazdem. Jak informuje, łącznie z archidiecezji krakowskiej na spotkanie z papieżem wybiera się 1970 młodych w 42 grupach. Towarzyszyć im będzie ok. 60 kapłanów, wraz z abp Markiem Jędraszewskim i bp Robertem Chrząszczem.

Jakimi środkami dotrą do Lizbony pielgrzymi? Nie tylko samolotem i autokarem. Pierwsi pielgrzymi z Krakowa wyruszyli do Lizbony rowerami. Duszpasterzem w drodze jest ks. Marcin Napora, wikariusz z parafii Kraków-Salwator. Są też dwie grupy, które jadą autami osobowymi.

Część młodych weźmie udział w dniach w diecezjach. Będą ich gościły ośrodki w Porto i Fatimie.

Jak zauważa ks. Korbel, duże zainteresowanie ŚDM, przekładające się na liczną reprezentację archidiecezji w Lizbonie, odzwierciedla stan przygotowań. – Tak naprawdę jedziemy jako jedna wspólnota. Poprzez 3-letnią formację udało nam się zintegrować - dodaje.

***

Od 1 do 6 sierpnia 2023 w Lizbonie będą odbywały się Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkanie papieża z młodzieżą z całego świata. Hasłem tegorocznej edycji są słowa «Maryja wstała i poszła z pośpiechem» (Łk  1, 39). Wybrał je papież Franciszek.