Porozmawiajmy o Krowodrzy. Jak zmieni się plac Axentowicza?

plac Axentowicza fot. Mariusz Bembenek
Po kilkumiesięcznej przerwie wracają spotkania w ramach cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”. Najbliższe odbędzie się 11 kwietnia o 17.30 w filii Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59.

Tym razem tematem spotkania jest plac Axentowicza, a konkretnie jego przeszłość i przyszłość.

– To miejsce wyglądało kiedyś zupełnie inaczej. Powstało za linią miejskiej akcyzy, jako plac handlowy położony przy bramie twierdzy. To pozwalało sprzedawcom uniknąć opłat. Po zniesieniu tzw. rewersów demolacyjnych ograniczających zabudowę, powstało, powstało tu jedno z najlepszych w Krakowie założeń urbanistycznych. Zaprojektowany wówczas plac utrzymał do dziś swój willowy charakter.W swojej historii pełnił też funkcję typowego placu dzielnicowego, na którym odbywały się festyny – mówi Łukasz Mańczyk, pomysłodawca i prowadzący cykl „Porozmawiajmy o Krowodrzy”.

O historii placu opowie cracovianista Konrad Myślik. Natomiast o koncepcjach jego odnowienia Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Wolę odnowienia placu wyrazili Mieszkańcy w ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim, oddając na to zadanie najwięcej głosów.

– Spotkanie ma charakter refleksyjny, ale i konsultacyjny. Projekt rewitalizacji jest bowiem w toku i każda dobra rada jest na wagę złota – zaznacza Mańczyk.

comments powered by Disqus