Prace przy ul. Krakowskiej wstrzymane. Remont przeciągnie się o kilka tygodni

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Znaleziska, które odkopano w miejscu remontu, okazały się na tyle cenne, że niezbędne będzie ich ręczne zabezpieczenie. To poskutkuje opóźnieniami w powrocie tramwajów na ul. Krakowską, Stradomską i Dietla.

Odnalezionymi obiektami są ruiny Mostu Królewskiego, piwnice kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku. Na ulicy Krakowskiej odkopano również pozostałości muru Kazimierza. Znaleziska znajdują się w trzech różnych lokalizacjach.

– Obiekty są bardzo delikatne, szczególnie most, który łączył kiedyś miasto Kazimierz z Krakowem. Most jest datowany na 1345 rok, obecnie to, co znaleźliśmy, to jego filary i przyczółki z 1845 roku – podaje Krzysztof Dziobek, inżynier kontraktu trakcji PRKiI.

– Obydwa obiekty kolidują z naszymi robotami, w związku z powyższym nasz nadzór technologiczny przekazał sprawę Wojewódzkiemu Urzędowi Konserwatora Zabytków – wyjaśnia Dziobek. – Konserwator podjął pewne decyzje i kroki związane z tym, aby te obiekty odsłonić i zinwentaryzować. Te prace będą prowadzone w najbliższym czasie, będzie je można dostrzec na skrzyżowaniu ul. Dietla z ul. Stradomską oraz w pasie ul. Dietla – dodaje.

Prace będą prowadzone ręcznie, dlatego będą czasochłonne i wpłyną na czas realizacji kontaktu. – Obecnie, kiedy szacowaliśmy już sobie wszystko, to widzimy, że zmiany będą trwały około 30 dni. W związku, z czym tramwaj, który miał być uruchomiony końcem sierpnia i września, pojedzie znaczenie później – zapowiada Krzysztof Dziobek. – Tych terminów nie możemy jeszcze określić, natomiast ta zmiana na pewno nastąpi – dodaje.Pierwsze połączenie tramwajowe miało powrócić na ul. Dietla pod koniec sierpnia. Wówczas tramwaj pojechałby od strony mostu Grunwaldzkiego w ciąg ulic Dietla i Stradomskiej. Następnie niespełna miesiąc później, otwarta miała zostać kolejna relacja tramwajowa w ciągu ul. Dietla na wprost. Obecnie jednak wszystko się opóźni minimum o miesiąc.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus