Przed rozpoczęciem planowania swojej podróży z wyszukiwarką połączeń Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego dobrze jest sprawdzić, czy w międzyczasie nie zmienił się rozkład jazdy. Narzędzie to nie uwzględnia bowiem nadchodzących zmian, przez co może ono znaleźć połączenie, które następnego dnia nie będzie już istnieć.
Wyszukiwarka połączeń na stronie MPK Kraków korzysta jedynie z aktualnych w danym momencie rozkładów jazdy, wszelkie zmiany w odjazdach pojazdów nie są przy wyszukiwaniu uwzględniane, nie ma też opcji wyboru przyszłych danych. – Dostawca wyszukiwarki, która jest zamieszczona na stronie MPK SA, nie wprowadził możliwości uwzględniającej planowane zmiany. Znamy ten problem i informowaliśmy dostawcę tego narzędzia o konieczności wprowadzenia takiego rozwiązania – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.
Mapą lepiej się nie sugerować
Kolejnym zarzutem pod adresem wyszukiwarki miejskiego przewoźnika jest błędne wskazywanie na mapie wyszukanego połączenia. Gdy narzędzie znajdzie już oczekiwaną przez nas trasę, powinno ono nanieść ją na plan miasta. Niestety, na dziesięć przeprowadzonych przez nas prób, tylko jedna zakończyła się sukcesem. W pozostałych dziewięciu przypadkach mapa pokazywała całkowicie inne połączenie, które nigdy nie było przez nas szukane. – Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Zawsze staramy się sprawdzać każdy sygnał, który dociera do nas od pasażerów związany z funkcjonowaniem wyszukiwarki. Jeżeli pojawi się jakikolwiek błąd w działaniu wyszukiwarki, natychmiast go poprawiamy – przekonuje rzecznik MPK Kraków.
Na dodatkowe funkcje nie ma pieniędzy
Standardem stało się już, że wyszukiwarki połączeń podają dodatkowe informacje, takie jak na przykład koszt przejazdu, czy rodzaj biletu jaki należy kupić dla wybranego połączenia. – Niestety, jeżeli chodzi o rozwój wyszukiwarki, to w tej chwili nie posiadamy wystarczających środków, aby wprowadzić te funkcje – twierdzi Gancarczyk. Nie ma również środków na to, aby dodać opcję wyszukiwania połączeń do stworzonej przez MPK aplikacji z rozkładami jazdy na urządzenia przenośne. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecna wyszukiwarka ma pewne braki. Dlatego na stronie MPK SA jest zamieszczony specjalny link odsyłający do wyszukiwarki jakdojade.pl, z której mogą korzystać wszyscy użytkownicy strony – dodaje Gancarczyk i zapewnia przy tym, że samo utrzymywanie wyszukiwarki na stronie MPK nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.