Przed Collegium Novum będzie można wysłać wiadomość w kosmos

Collegium Novum UJ fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

15 października przed Collegium Novum UJ na Plantach pojawi się Outer Spacer Transmitter. Za jego pomocą przechodnie będą mogli odpowiedzieć anonimowo na pytanie: „co dla ciebie oznacza bycie obywatelem UE?”. Odpowiedzi zostaną przetworzone na sygnał radiowy i wysłane w przestrzeń kosmiczną.

Instalacja jest artystycznym komponentem projektu badawczego realizowanego w Instytucie Studiów Europejskich UJ.

„Outer Space Transmitter" jest dziełem sztuki opartym na dialogu, które zaprasza ludzi do spojrzenia na Europę i życie w Unii Europejskiej z osobistej perspektywy. Instalacja składa się z anteny, za pośrednictwem której można wysyłać wiadomości w przestrzeń kosmiczną.

Instalacja podróżuje przez różne regiony Europy, zadając pytanie: „Co to znaczy być obywatelem Unii Europejskiej?”.

Jak to działa?

Przechodnie mogą wprowadzać swoje osobiste odpowiedzi, korzystając z terminala znajdującego się w instalacji.

Wszystkie wiadomości są publikowane w nieustannie rosnącym archiwum cyfrowym i wysyłane w kosmos w formie obrazów artystycznych.

Jak informuje Uniwersytet Jagielloński, „Outer Space Transmitter” to projekt artystyczny oparty na dialogu, który nie promuje żadnej ideologii ani programu politycznego.

–  W centrum uwagi stawia raczej osobiste wrażenia każdej z osób uczestniczących w procesie tworzenia obrazów. Publikując wszystkie wiadomości w cyfrowym archiwum na stronie internetowej projektu, „Outer Space Transmitter” prezentuje różne punkty widzenia na Unię Europejską jako wspólnotę polityczną – czytamy w komunikacie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus